Obsah
Feederové montáže pro MRK.
Je to pár týdnů, co mne oslovil v mailu Martin Maťák (náčelník MRKu) a požádal mne o spolupráci na článku o feederových montážích s tím, že oslovil několik známých feederařů.
Byl jsem překvapen, potěšen a poctěn (v té noblesní společnosti), ale okamžitě jsem si uvědomil, že podle svého poctivého mínění o sobě - vím o montážích celkem pendrek a chtěl odmítnout.
Pak mě ale napadlo, že by to mohlo vyznít, jako moje neochota, nebo namyšlenost a zas tak namyšlenej nejsem.
Jsem sice línej a protože píšu jen dvěma prstama (jsou to oba prostředníky, ale s TÍM gestem to nemá nic společnýho :-)), tak je to pro mne dost dřina, ale co...
Slíbil jsem to a tak jsem napsal, co jsem považoval za dobrý.
Docela mě překvapilo, že jsem i s některými kolegy shodoval.
Poměrně dost bych vsadil na Pepu Konopáska a Ospreye.
Ze zúčastněných vůbec neznám pouze Docenta Srkačku (nebo jo, ale nevím, kdo se pod tím skrývá) a sám bych teda na rozstříhnutou smyčku nechytal, ale asi má s ní úspěchy, tak proč ne.
Proti dyšputátu žádný gusto:-))
Moje kvality jsou totiž někde jinde, než ve znalosti montáží, ale dělal jsem, co jsem mohl.
Posuďte sami: zde...
Montáže jsou určitě hlavně na některých vodách a v chladném počasí důležité, ale já jsem přesvědčen, že znalost desítek variací a kombinací montáží, moc platná není.
To si myslím, je dobrý tak pro toho, kdo se chce jima prezentovat a oslňovat ostatní v publikacích apod.
Podle mne je nejdůležitější, aby montáž byla co nejjednodušší, obsahovala co nejmíň krámů a hlavně uzlů.
Ta doba, kdy jsem si vlastnohlavě vymyslel a zkonstruoval kladkovou montáž se zátěžovýma kroužkama a to dokonce pro dva návazce na sobě nezávislý, s tím, že ryba udělala záběr při pohybu jakýmkoli směrem a téměř necítila odpor.
Daly se na ní bleskově měnit forpasy, atd.
Ale ta už je pryč, protože (a ještě ji někde i mám) prostě jsem na ni nezachytal (což bylo nejspíš počasím, nebo nežraním) a ztratila důvěru.
Navíc byla poměrně pracná jak její výroba,tak skladování.
Dneska používám průběžku v asi třech modifikacích, páternoster a občas balaton a to je všechno.
Na všech vodách, za všech ročních období, na všech závodech - všude.
To, co já považuju za podstatný a rozhodující, je rychlost, postřeh, schopnost rozeznat záběr od ostatních pohybů špičky (vítr,vlny, přejezd, bordel ve vodě, strčení do prutu, atd...), systém práce na břehu, přesnost nahazování a krmení, zdolávání a ještě možná bych si vzpomněl.
Tyto věci já vidím, jako podstatnější, než drahej vercajk, super krmení, haldy značkovejch serepetiček i mraky vychytávek a mouder z různejch knížek a videí.
Taky je důležitej nějakej čuch, kterej ale bohužel já nemám vždycky a schopnost vymejšlet na fleku a improvizovat.
Takže děkuju Martinovi za zájem, napsal jsem to poctivě, jak jsem byl schopen, ale vůbec to neznamená, že když na takovou vodu přijdu v takovým období, tak že na toto budu zaručeně chytat.
Dneska bych totiž určitě tak půlku věcí napsal jinak, protože by mě jinak napadly :-))
Možná by stálo za to podobným způsobem vyzpovídat ještě aspoň loňského bezkonkurenčního vítěze MiČR ve feederu - Honzíka Ouředníčka ale i aspoň kluky, co stáli na bedně.
Určitě mají, co říct.
Feederův Zdar!
Předchozí Další