Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Anketa

Která současná politická strana by od vás dostal hlas u voleb?

Celkem hlasů:
5266
Hlasování začalo:
21. 7. 2020
Hlasování končí:
neomezeno

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Váš nejoblíbenější politik od Sametové revoluce?

Kdo, nebo co nás v současnosti nejvíc ohrožuje?

Co si myslíte o současné vlně imigrace?

Návštěvnost

Návštěvnost:

Počítadlo přístupů

Panoramatické Foto

Panoramatické fotografie

      Prodejna v Chebu-zrušena v březnu 2011Prodejna Sokolov

Prodejna SokolovProdejna v Chebu

Prodejna Sokolov

Facebook

Azbestu na Facebooku

Aktuální počasí

Počasí dnes:

20. 4. 2024

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 4 až 0°C.

Přehrát/ZastavitDalší

Svátek

Dnes je 20.4.2024

Svátek má Marcela

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Mezinárodní den svobody tisku

Zítra má svátek Alexandra

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Obsah

 
                                                  
                                                  ČÁST 6.
 
 
                              INVESTICE
 
 
     Dobrý den moc Vás vítám a doufám že jste si udělali čas, pohodu a dobrou kávu a můžeme se spolu tedy pustit do dobrodružného tématu, kterým jsou investice. Je to poměrně časté slovo, ikdyž v minulém režimu spíš jen v podnikové sféře. Mezi lidmi by šlo o hřích“,protože by tady mohl být nějaký zisk. A to nám zase socialismus nechtěl dovolit, to dělali jen zlí kapitalisté na Západě…
 
     Budeme se tedy bavit o tom co to investice je, jaký je rozdíl mezi ní a spořením, o formách a třídách investic, o investování přímém, nebo přes podílové fondy a brokerské firmy.
 
     Obor privátních investic je velmi rozsáhlý a stále se mění, stále nové produkty, možnosti a podmínky. Jsou lidé kteří se tomu věnují, mají rozhled, zkušenosti a známosti mezi dalšími investory a taky lidé kteří jen chtějí dobře zainventovat část své hotovosti. Všechno se odvíjí vlastně už od naší 1. kapitoly, tedy jestli je investice součástí našeho finančního plánu, jestli na ni máme volnou hotovost, na jak dlouho a co od tohoto řešení očekáváme.
 
     Mezi investováním a spořením není ostrá hranice, např. PP je taky spíš investice. Spořením rozumíme způsob pravidelného odkládání částek do úročeného programu. Investice může být jednorázová, nebo také pravidelná po částech, ale investiční program už bývá většinou tržní záležitostí. Je to samostatnější a odpovědnější přístup ke zhodnocení majetku a vytvoření zisku, než spoření. Je v tom více naší aktivity.
 
     Člověk který zařizuje obchod s obuví musí napřed vydat spoustu peněz, úsilí a práce, než vůbec může začít prodávat. A vůbec nikdo mu nezaručí, že bude mít úspěch a náklady se vrátí. Když firma začne profitovat, nemůže usnout na vavřínech“,ale snaží se o rozšiřování podnikání. A k tomu potřebuje prostředky. My prostředky máme a využijeme tyto úspěšné firmy, abychom se za náš vklad podíleli na jejich hospodaření. Koupíme si v podstatě kousek firmy a nemusíme ji provozovat sami. Majetek společnosti je rozsekán na částečky ( podíly, akcie), aby si každý mohl část koupit.
 
     Podle ekonomických výsledků které firma musí zveřejňovat, se jí dostává určité hodnocení v konkurenci s ostatními společnostmi. To znamená, že její majetek má v každém okamžiku určitou hodnotu, kurs. Toto nás zajímá, protože se na tomto procesu přímo podílíme a náš malý kousek firmy od toho také odvíjí svou hodnotu.
 
     Obrovská výhoda oproti obchodu s botami je, že mohu kdykoli svůj podílek ve firmě prodat, buďto jí samé, nebo jiným zájemcům na trhu. Je to jako vystoupit z vlaku“.Někdo drží třeba svůj podíl 10 let, někdo jen hodinu, princip je stejný – dosažení zisku. Kupujeme tedy takové firmy, u nichž je předpoklad kvality, věhlasu a náskoku před konkurencí, a tedy naděje na větší zisk firmy a tím její hodnoty, i hodnoty našeho podílu. Někdo si ve firmě koupí tak velký podíl, že už má právo do hospodaření firmy mluvit a aktivně ho ovlivňovat.
   
      S podíly větších společností které jsou určeny pro veřejné obchodování, se obchoduje celosvětově. Celý systém je dobře organizován a technicky vybaven a představuje ohromný majetek, který je stále v pohybu“.Na globálním trhu jsou desetitisíce firem, které mají miliony podílníků a neustále probíhá obrovský počet obchodů. Podíly větších společností kupují kromě drobných investorů hlavně banky, finanční společnosti a investiční fondy – tzv. institucionální investoři. Střediska těchto obchodů jsou tzv.burzy cenných papírů. Jsou to finanční instituce s licencí a v podstatě soukromé firmy.
 
     Né každý člověk se odváží vybírat k nákupu jednotlivé tituly společností, není na to často odborně ani finančně vybaven. Proto vznikly tzv. nástroje kolektivního investování – finanční firmy, které shromažďují peníze drobných investorů a investují je odborně za nás. Říkáme jim Podílové fondy.
 
 
 
                                          PODÍLOVÉ FONDY
 
 
    
     Hrají dnes v celosvětovém měřítku velkou roli. Nakupují velké množství akcií světových společností v době kdy jsou velmi levné, pak čekají až se jejich ceny zvednou, aby je následně prodali a koupili jiné. Všechny tyto nakoupené aktiva fondu se převedou na vlastní podíly fondu ( podílové jednotky, listy) a takto jsou nabídnuty nám, jako investorům. Tyto podílové listy mají svůj cenový kurs, seznamy jsou uvedeny na internetu, nebo v tisku. Při nákupu jednotek v podílovém fondu víme, v jakém oboru fond investuje, jakou má strategii, jaké má hodnocení, jak je velký atd.
 
     Investování prostřednictvím fondů má pro nás 2 velké výhody:
- nemusíme být finančními odborníky, tuto práci za nás udělá management fondu a my si jen hlídáme kurs našich podílových listů.
 
- vysoká úroveň diverzifikace
 
     Co to je? Už staří babylónští bankéři věděli, že peníze nemohou ležet na jednom místě“,ale je nutné je rozdělit do několika výrobních a obchodních oborů, aby se snížilo riziko. Např. ztráty při transportu, válce, požáry skladů, krize některého oboru atd. Investorská rizika tedy eliminujeme hlavně rozdělením investice – diverzifikací. Právě tohle řeší fond tím, že v jeho nakoupeném výběru ( portfoliu), jsou podíly mnoha společností a my je kupujeme vlastně všechny. Některé fondy kupují i podílové listy jiných fondů, takže se riziko ještě více rozprostře…
 
     Problematika podílových fondů tvoří dnes samostatnou kapitolu investování. U klasického otevřeného fondu můžeme podíly kdykoli koupit i prodat. Ale existují i tzv.uzavřené nebo zajištěné fondy, které mají své období nákupu podílů ( upisovací období) a pak se fond zavře na předem danou dobu ( doba splatnosti). Výnos je někdy předem daný, ale všeobecně je zde za období splatnosti dosahováno slabších výnosů, někdy i pod inflací.
 
 
 
 
     Tyto fondy nabízejí často banky jako své produkty a tady trošku pozor. Mimo malých výnosů je zde ještě inflační riziko v případě delší doby splatnosti. Úrok je pevný a když se inflace zvedne, tak nám zničí výnos a my neuděláme nic. To je aktuální dnes při mizivé míře inflace, ale nadlouho to nemusí být. Pevný úrok je dobrý v krizi, ale když se inflace zvýší, tak je dobré mít taková aktiva, která umožní vyplout“nad její úroveň. Zajištěný fond je výhodný pro banku, protože má dlouho a poměrně levně půjčeny naše peníze.
 
     Otevřených podílových fondů ( PF) je také spousta druhů, tvoří celé tzv. rodiny u velkých bank nebo finančních společností, kde je určitá dělba práce“a každý fond je na něco zaměřen. Geograficky, finančně, takticky, technicky…ale nejčastěji se rozdělují podle třídy investic, kam umisťují prostředky svých investorů.
 
 
                                       TŘÍDY INVESTIC
 
 
     Nástroje peněžního trhu – jsou to pevně úročené investice, s nízkým rizikem a také výnosem, ale dobrou likviditou. Jde hlavně o tyto aktiva: směnky, peněžní poukázky, hypoteční listy, krátkodobé obligace atd. Jsou tedy fondy, které se orientují na tuto finanční třídu a jejich vlastnosti jsou tímto dané. Tedy výnos 2-3% a riziko minimální. Při propadech v r. 2008 však spadly rizikové fondy, i tyto bezpečné“ V knihách se změnilo hodně pouček.
 
     Dluhopisy ( obligace) – jsou vlastně dlužní úpisy, které se veřejně obchodují. Nejčastější jsou to vládní úpisy. České např.s dobou 5 let, v USA 20-30 let. Největším majitelem dluhopisů na světě je Čína a ještě disponuje největšími devizovými rezervami. Kromě vlád států vydávají dluhopisy ještě velké firmy, města a banky. Tyto bonitní cenné papíry mají nízké riziko, ale v průměru vyšší výnosy než směnky. Likvidita je naopak malá, vzhledem k dlouhé splatnosti. Dluhopisy si koupíme jen prostřednictvím fondů nebo bank, protože jinak se prodávají jen ve velkých balících ( lotech).
 
     Náš stát nyní připravuje emisi dluhopisů ve verzi pro občany. Chce si od nás prostě půjčit, v zahraničí se to běžně dělá. Kupní cena jednoho listu má být 1000 Kč a k dostání budou na internetu, nebo na poště. Úroková sazba bude asi 3,4% u pětiletých a 5% u desetiletých CP. Bude zde možný i zpětný odkup, ale za sankční poplatek. Celý systém představuje konkurenci bankám a jejich spořícím účtům, protože úroky i vklad jsou garantovány. Úrok je pevný, takže zase zde platí to, co jsme řekli o inflaci.
 
     Akcie – je podíl na majetku dané společnosti. Její hodnota je oceňována v reálném tržním prostředí a je vyjádřena kursem. Na jeho tržní hodnotě se podílí výsledky a zisk společnosti, ale také spousta jiných faktorů. U akcie nás kromě kursu zajímá také tzv. dividenda, to je zisk společnosti za rok, rozdělený mezi akcionáře. O rozdělení rozhodne Valná hromada každé společnosti a dividendu dostane každý akcionář, který drží dané akcie určitou dobu. Takže akcionář úspěšné firmy má dvojí zisk – dividendu a vzestup kursu akcií. Ale jisté to není…
 
     Míra nejistoty je u akcií daleko větší něž v předcházejících třídách, je daná neustálými výkyvy v kursech, které mohou být i v krátké době velmi výrazné. Tento jev se nazývá volatilita a bez ní by byl trh mrtvý. Akcie je krátkodobě rizikovější investice, ale s vysokým výnosem a dobrou likviditou.
 
 
     Akciové podílové fondy obchodují právě tady a pokud si netroufáme koupit akcie přímo, tak je tento způsob pro nás výhodný. Portfolia fondů jsou dostatečně diverzifikovaná a profesionálně spravovaná. Zde by bylo dobré opět připomenout náš investiční trojúhelník: riziko- zisk- likvidita. Za celé období lidského investování neexistoval produkt, kde by tyto 3 veličiny hrály v náš prospěch. Vždy je něco vykoupeno něčím jiným.
 
     Za své služby si správce podílového fondu účtuje poplatek, buď každoročně, nebo jednou na vstupu asi 5% z hodnoty investice. Všichni podílníci fondu společně sdílejí zisk i ztrátu a na jejich žádost může fond odkoupit jejich podíl za tržní cenu. Nic zde není pojištěno, je to čistě tržní prostředí. V USA je tato forma tvorby kapitálu velmi rozšířená a u nás má také stoupající tendenci. Po propadu teď jde většina fondů hodně nahoru, i ty zdecimované slaví úspěchy. Fond Sporotrend ČS měl v.r.2009 nejvyšší zisk na světě ( 160%). Teď jde o to, jaký fond si vybrat, jaká bude naše strategie a jak investici provedeme a načasujeme.
 
- volme větší, mezinárodní společnost, která je dlouho na trhu a svou kvalitu může doložit výsledky svých fondů
 
- měla by mít přímé zastoupení v ČR, s celou servisní sítí poradců a tedy komunikací v češtině.
 
- kvůli zdanění fondu je někdy lépe volit společnost registrovanou ( kótovanou) např.v Irsku, Lucembursku Nejde o daňové ráje typu Dubaje…Náš výnos zde může být prostě větší. Samozřejmě se zdaněním naší investice je to tak, jak už jsme si jednou řekli. Tzn. pokud investici držíme min. půl roku, daně z výnosu v ČR neplatíme.
 
- dále by to měl být fond korunový účtovaný v CZK, kvůli měnovému riziku. Světové měny se mohou vůči CZK natolik změnit, že nám to zredukuje i velmi dobrý výnos.
 
     Tak dejme tomu, že máme vybrané kandidáty“.Teď zvolíme strategii investice, tzn. míru rizika, které jsme ochotni nést. Základní Třídy investic vlastně představují 3 zákl. strategie, o kterých jsme hovořili v životním pojištění.
 
- konzervativní – nástroje peněžního trhu       ( třída 1)
- vyrovnaná      - dluhopisy                              ( třída 2)
- dynamická     - akcie, komodity                    ( třída 3)
 
     Samozřejmě že je výhoda, když si můžeme strategie v našem portfoliu sami namíchat“. Jak už víme, investice do akcií chtějí svůj čas, alespoň 10 let. Takže pokud čas máme a prostředky jsou volné, můžeme dát 80-90% naší investice do akcií. Akciový a komoditní trh je nejstarší na světě a ze statistik za 200 let už lze něco vyčíst“.Je to zajímavé. Podle pramenů z USA je reálná šance ztráty v akciích“stejná jako u směnek a dluhopisů, už při držení investice 7-8let! A naopak ve stejném období, je reálná šance na zisk u akcií mnohem větší než u zbývajících tříd.
 
     Takže pro dlouhé investiční období jsou dluhopisy a směnky průměrně ztrátové. Přednosti dluhopisů a směnek se projeví spíš v krátkém čase a měly by sloužit jen na doplnění portfolia. Za pravdu nám dává i poslední propad, kdy spadlo úplně všechno…Ale akcie jsou dnes jinde než směnky“.Pokud je tedy našim cílem dlouhodobý růst, chce to trpělivost a akcie.
 
 
     Dejme tomu, že 30% naší investice budou tvořit PF dluhopisové a peněžního trhu.
Vybereme tady tuzemské CZ fondy a tato část bude opěrnou zdí našeho portfolia a navíc bez měnového rizika. Ale možná nás napadne, že se to dá něčím nahradit…no spořícím účtem. Riziko žádné, poplatky žádné, výnos srovnatelný, likvidita 100%, akorát srážková daň 15%.
 
     Zbylých 70% umístíme do akciového fondu, operujícího na celém světovém trhu. Fondy se také dělí podle regionu působení, ale čím víc to okleštíme“,tím menší možnost má manažer fondu umístit prostředky tam, kde mají být. Z Asie není třeba mít strach, tamní ekonomiky jsou v lepším stavu než ty vyspělé“a tato krize to potvrzuje. Jen volatilita je tam větší, ale to může hrát v náš prospěch. Existují také fondy, investující např. jen do jednoho nerostu ( Uran, ropa), ale to už je specialita.
 
     Dále nás zajímá výkonnost fondu. Lidé vybírají fondy, které uzavřely rok s vysokým výnosem. Statistiky potvrzují, že mezi historickou a budoucí výkonností fondů není žádný vztah ani logika. Odborníci doporučují držet se dobrého renomé fondů, které mají velké objemy aktiv, historii a dlouhodobě solidní výkon.
 
     Jsou také fondy, jejichž aktiva jsou pověšeny“na tzv.akciový index určitého trhu. Tento index ( klub VIP titulů) je vlastně podkladovým aktivem daného fondu. Např. USA index NASDAQ – téměř 3000 titulů. Tyto indexy lze také obchodovat přímo, jde o zajímavé obchody s nižším rizikem než u jednotlivých akcií. Indexové fondy“ se označují Exchange Traded Funds, Diamonds a další. Výhodou je zde také super likvidita, protože s indexy obchodují na světě miliony lidí a institucí.
 
     Poslední věcí u nákupu PF je načasování. Jsou zde 2 přístupy investora, buď kupuje podílové listy jednorázově, nebo investuje do PF pravidelnými vklady v delším období – systém spoření.
 
- v prvním případě není pro tuto investici vhodná doba, kdy jsou světové trhy příliš vysoko, oproti historickým úrovním. Toto se poměřuje ukazatelem PE, který říká, kolikrát je daná akcie na trhu dražší, než je zisk společnosti na tuto akcii. Je to míra nadhodnocení“ daného titulu, indexu, regionu, takže PE je klíčovým parametrem. Jeho dobrá hodnota je do úrovně 15. Jestliže je jeho hodnota přes 20, není dobré vstupovat na trh skrze fond. Vždy pak přichází pokles, je to otázka času.
 
- ve druhém případě je zřejmé, že tady je toto nebezpečí eliminováno právě časovým zprůměrováním. Jestliže kupuju fond 3 roky- např.1000 Kč měsíčně, dosáhnu velmi dobrého průměru.Výhodné je, udělat větší jednorázovou investici a k ní přidávat měsíčně další úložky.
 
     Pro ilustraci si uvedeme nejběžnější fondy v ČR. Tyto osvědčené rodiny fondů jsou založeny u velkých bank a finančních společností.
 
Conseq Invest, ČP Invest, HSBC International, IKS KB, ING, ABN AMRO, Prosperita, Erste Bank, Deutsche Bank, ČSOB, IS ČS – Sporotrend, Aegon NV, AXA, Pioneer a mnohé další.
 
     Nákup fondů, stejně jako akcií nám zprostředkuje licencovaný obchodník – banky a brokerské poradenské firmy. Je to možné udělat i přes internet, např. www.kurzy.cz/nakupni-stredisko/podilove-fondy/
 
 
     Poslední dobou jsou v oblibě speciální investiční účty. Jde o obdobu spořících účtů, kdy je do nich z běžného účtu přelévána hotovost“ a můžeme zde nastavit trvalé příkazy, platby pojištění, inkasa, tzn. celý servis. Úročení tohoto účtu není provedeno pevným procentem,ale hotovost je zde zhodnocována podílovými fondy. Strategii si můžeme vybrat, včetně akciové a přitom máme zachovánu likviditu jako u spořícího účtu.
 
 
                                       
                                              GLOBÁLNÍ TRHY
 
 
     A můžeme jít rovnou na akcie, komodity, burzy – tedy alespoň ti, kteří by chtěli zkusit aktivní cestu v investování. Globální kapitálové trhy můžeme rozdělit např. geograficky a podle významu na:
- Severní Amerika ( USA, Kanada)
- EU ( a přidružené státy)
- Japonsko
- Země BRIC ( Brazílie, Rusko, Indie, Čína)
     Ostatní regiony nemají z globálního hlediska velký význam.
 
     Dále můžeme trhy dělit podle předmětu a tady máme: trh akciový, dluhopisový, peněžní, komoditní, realitní a hypoteční, trh s deriváty, energiemi, technologický – HIGH TECH a možná potravinový. Charakter prvních třech už známe, zbývají ostatní:
 
 
- komodity – obchodují se zde suroviny, vzácné prvky a základní potraviny. Má svoji historii, logiku a specifika. Investice jsou zde náročné na psychiku a odbornost- zkušenost. Obchodní artikly jsou např. ropa, zlato, platina, měď, ocel, olej, káva, kakao, rýže, sója a další. Zvláštní kapitola je obchod s diamanty.
 
- reality – tento trh je jasný, jsou zde nemovitosti sídelní, obytné, obchodní, výrobní, pozemky infrastruktura, naleziště…Je to otázka spíš developerských firem. Hypotéky jsou převedeny na cenné papíry (CP) a jsou předmětem obchodu, tady už to známe…
 
- energie – elektřina, plyn, teplo, voda – jsou strategickou věcí každé vlády a také regionu. Bez energií nejedou továrny, takže spolu s komoditami jde vlastně o krevní oběživo“ každého hospodářství. Pražská Burza CP nedávno zřídila pobočku pro obchod s energiemi. Také prodej ČEZu je náročná věc, z hlediska možného převzetí ruskými koncerny a to bychom asi nechtěli“ a EU také ne.
 
- technologie – opět strategická věc. Je to umění a schopnost vyrobit, zvládnout, postavit a tím i podrobit a ovládnout“.Říká se, že tady není třeba ani války a přesto si budou země které mají technologie, diktovat ceny a vliv. I podzemí plné nerostných surovin a zlata nám zde není k ničemu, pokud nejsou technologie těžební, výrobní, výzkumné.
 
 
                                       
                                      
                                         TRH S DERIVÁTY
 
 
     Tady se obchoduje s odvozeninami od základních aktiv – akcií a komodit. Tyto zde slouží jako podklad pro umělé finanční nástroje, kterých je spousta druhů a mají různé vlastnosti. Tyto nástroje jsou pak předmětem obchodu. Vydávají je velké investiční banky, nebo divize komerčních bank ( emitent.) Je jich kole 30 na světě. K čemu to všechno slouží?
 
     No chceme např. koupit těžní koncern.Taková špička jako Rio Tinto“stojí několik tis.EUR za akcii. Jak to zde chceme udělat, když musíme ještě diverzifikovat a mít ještě aspoň 10 titulů v různých odvětvích, a do fondu jít nechceme? Emitent nakoupí tyto akcie ve velkém, rozseká je na malé kousky, dá jim nový název a případně k nim přibalí půjčku, takže máme nové a samostatné investiční knedlíčky, nebo chcete-li – noky“.Tyto noky pak nabídne na trhu, uvede co tvoří jejich podklad, jakou mají tržní cenu a další údaje. Takže když chceme koupit akcie s vysokou cenou, díváme se jestli nejsou na tento titul vydané deriváty.
 
     Jejich základní vlastností je, že jsou termínované, asi 0,5-3 roky a během své životnosti kopírují vývoj hodnoty podkladu. To je vše OK, ale ony navíc v čase mění své vlastnosti, což je problém a musí se to sledovat. Když je necháme úplně doběhnout“,máme na konci nulu... A k této hodnotě nám nástroj vždy pomalu spěje. Musíme ho umět tedy dobře vybrat a použít.
 
     Další vlastnost některých nástrojů, je schopnost násobit zisk i ztrátu podkladu. A to v případě, že nám emitent zamíchá do nástroje i půjčku“,která umožní že zaplatíme jen malou část skutečné hodnoty držené investice ( Margin systém, pákové produkty). Hovoříme o nástrojích s finanční pákou. Při prodeji nástroje s pákou 5 máme zisk 50%, pokud podkladové aktivum přidalo 10% na své hodnotě. To samé platí při ztrátě, takže tady to vše běží rychle“. Při poklesu derivátu téměř k nule, nemáme čas na ozdravení“jako u akcií, protože nástroj je termínovaný a rychle se znehodnocuje.
 
     Základní druhy derivátových nástrojů jsou:
- opční nástroje ( waranty a futures)
- certifikáty
- pákové certifikáty
- spec. pákové nástroje CFDs
 
     Výhodou derivátů je nejen použití fin. páky, ale také koupě nástroje pro předpoklad růstu – pozice long“, i pro pokles – pozice short“. Při long – nástroj roste s růstem podkladu, při short – nástroj roste s poklesem podkladu. Otevírá se tady možnost sledovat průběh“daného titulu vhodně vybíranými a měněnými derivátovými nástroji, vlastně stále.
 
     Futures je vynikající pákový nástroj pro komodity, indexy a měnové páry – Forex. Zde může investor za pár tisíc dolarů koupit hromadu rýže, mědi, nebo cisternu ropy. Na rozdíl od našich drobných noků“,je zde určitý objem komodity vázán v pevném balíku. Prodejní kontrakt ( futures) ropy, je např. 500 barelů v ceně 30.000 USD, ale my za to složíme jen 1.940 USD. Takže malým marginem ovládáme obrovský objem ( páka 15:1). Když ropa zdraží o 5%, máme zisk asi 75% z našeho vkladu, přičemž riskujeme jen vklad. Určitě nechceme vagón ropy“a tak po dosažení plánovaného výsledku prodáme zavčas futures dalšímu zájemci.
 
     Stejný způsob se užívá při obchodu s indexy a hlavně měnami ( Forex). Měny se cenově pohybují sotva pár procent, tak je třeba velkého množství valut. Páka je zde až 100:1 a z toho pramení obrovské riziko. Tento trh je považován za nejrizikovější vůbec. U těchto obchodů se lehce stanou z domkářů milionáři a původní milionáři“jsou rádi, když zachrání malý domek…
 
 
 
 
                                BURZA CENNÝCH PAPÍRŮ
 
 
     Obchodování na burzách CP je fenomén, kterého se může zúčastnit každý z nás. Tato činnost je rizikovější než většina způsobů obživy, ale velmi zisková pro toho, kdo ví co dělá.
     Je to čistá forma svobodného kapitalismu, téměř každý zde má rovné šance. Nevěřte tomu, že úspěch je v kouzelných metodách a zaručených informacích. V delším období je to zanedbatelné. Navíc vycházejí knihy, máme internet, můžeme studovat a navštěvovat vesměs bezplatná školení. Dostaneme zdarma softwarovou obchodní platformu a můžeme začít obchodovat. Pokud vím, v časech propadů roku 2008 měl ztráty každý, i velké ryby“ s poradenskými štáby…
 
     Nejstarší burzy byly komoditní a vznikly na jihu USA, v oblastech pěstování bavlny a tabáku. To jsou dodnes ty klasické ukřičené a vystresované pracoviště ( parketové burzy). Pro akcie a deriváty už máme dnes burzy elektronické, které zpracovávají obchodní pokyny elektronicky. Velmi zrychlily a zlevnily obchodování. Burza je soukromá a.s. a zisk tvoří převážně z poplatků obchodníků.
 
     Společnosti které daná burza obchoduje, mají u ní statut domovské burzy“a aby byl trh burzy nějak charakterizován, je vytvořen z důležitých titulů tzv. index burzy. Musí mít co největší vypovídací hodnotu. U nás např. Index PX – pražské burzy. A právě o obchodování s těmito indexy je velký zájem v oblasti pákových derivátů. Index se tady stává podkladem investičního nástroje
 
     Nejstaršími bankéři a burziány v Evropě jsou Angličané, mají největší komoditní burzu v EU, ale velký pokrok udělali Němci. Jejich systémy i komfort jsou perfektní a také poplatkově se dostali téměř na úroveň USA. V zemi působí několik burz, např.známá burza elektronických obchodů Stuttgart Euwax, ale největší je burza Frankfurt Xetra. Odtud máme hlavní index DAX. Tituly v indexu nemají stejné zastoupení, ale každý titul má svou váhu. Velké indexy tvoří celé rodiny“,kde jsou zas další společnosti. Indexy jsou taky oborové ( výrobci aut, elektrotechnika, oceláři).
 
     Největší burzou na světě je americký Nasdaq. Jeho elektronický systém je napojen na nejvýkonnější počítač světa IBM, podobný má jen NASA a Pentagon. Otázka bezpečnosti na vyspělých trzích je špičková. V USA je na to oddělení FBI a při pouhém podezření, že jde o porušení pravidel, následují rychlé opatření. Burza se nemůže nadlouho zastavit, jde tady o prestiž a zákazníky.
 
     Co tedy dělat, když si chceme jako občané koupit na burze nějaké CP? Nemůžeme vzít kufr a schodištěm přímo nahoru…Obchod nám zprostředkují brokerské firmy, nebo investiční oddělení bank, kteří mají k tomu licenci a jsou členy a akcionáři Burzy CP Praha. Teda v našem případě…Uvedeme si jejich seznam.
 
 
 
 
 
 
 
     Vidíme že tady některá jména dobře známe, jsou tady vlajkové lodě“z 90.let – Patria Finance, Colosseum, Cyrrus aj. Osobně mám zkušenosti s brokery firem Colosseum, Fio a Cyrrus, co se týká osobního zprostředkování a poradenství, nemůžu si stěžovat. Dále u Brokerjet ČS mám zřízen on-line obchodní systém, taky vcelku OK.
 
     Teď je třeba zmínit jednu firmu a tou je Capital Partners. Udělal jsem tam výběrové řízení, ale zavčas jsem couvl“.Nestala se mi žádná újma, takže to není osobní. Dejte si tuto společnost do vyhledávače internetu a otevřete stránky diskusí, to bude stačit“. Specializují se na lidi střední příjmové třídy, s investicemi od 1mil. výše.
 
     Pokud nemáme jazykové bariéry, můžeme si zřídit koncesi k obchodování nejlépe v USA, tam jsou podmínky nejlepší. Také je nutné vědět, že při investicích v cizině byť sjednaných českou firmou, už platíme v EUR a USD, tzn.neseme měnové riziko.
 
     Takže navštívíme nějakou banku, např. Českou Spořitelnu a jdeme na oddělení kapitálových trhů s tím, že chceme zřídit komisionářskou smlouvu na nákup CP. Ta platí pro obchody v tuzemsku i cizině. Smlouvu s námi sepíšou a dostaneme hesla pro telefonické pokyny a můžeme nakoupit. Tyto pokyny se nahrávají. Za nákup nebo prodej CP platíme komisionářský poplatek. Máme ještě možnost zaplatit si tzv. Full Servis ( plné poradenství).
 
     Osobní makléř nám ráno zavolá, informuje o situaci na trzích i našem portfoliu a dává doporučení a návrhy. Když se rozhodneme k obchodu, tak ho na náš pokyn provede. Zato platíme poplatek buď měsíčně jako paušál, nebo za jednotlivý obchod. Makléři mají poskytnout klientovi objektivní informace a doporučení.U dobrých společností tomu tak je.
 
     Jejich odměny jsou však vypláceny z našich poplatků, takže zase tady máme efekt střetu zájmů. U brokerských firem je proto znát tlak na klienta, k provádění častých obchodů. Tady hodně záleží na morálním postoji makléře a nastavení celého systému v agentuře. Je dobré zde vystupovat v rozumném pásmu“, abychom od makléře získali co nejvíc zkušeností a naopak si nenechali vnutit týdenní obchody“. Makléř to časem pochopí a jeho návrhy na výměny titulů časem poleví. Je taky dobré, když máme možnost porady i jinde.
 
     Ve vyspělých zemích jsou brokerské firmy které neúčtujou poplatky, ale mají podíl na zisku klienta, to je určitě budoucnost v tomto oboru.
 
     Některé z našich brokerských společností nabídnou svým klientům svou on-line platformu pro elektronické obchodování přes internet. Např. ČS – Brokerjet, Colosseum – Strategy Runner, FIO – e-Broker. Tady už jsme svými pány“,ale zas musíme něco vědět. V případě Brokerjetu požádáme tedy Spořitelnu o přidělení tohoto obchodního systému. Dostaneme smlouvu, hesla a kódy. Neinstalujeme žádný software, ale přihlásíme se heslem na Brokerjet aplikaci.
 
     Aplikace je kromě obchodní sekce přístupná i bez hesla. Takže na www.brokerjet.cz se můžeme podívat kdykoli, jsou tam kursy CP, tabulky, historické grafy, měny, vývoj tendence a zprávy ze světa investic. Když rozbalíme stránku s indexy, můžeme se podívat na jejich obsah a studovat jednotlivé společnosti. Toto nám vše může pomoci v obchodování. Takže Brokerjet je jednoduchý a praktický systém, jeden obchod stojí asi 9 EUR, ale jsou zde časté akce. Jen na  krátké obchodování ( day trading) se tento systém nehodí. Tady pomůže nová profesionální platforma ČS – Market Access, která má úplně jiný rozsah, rychlost a vybavení. Lze si ji také stáhnout na 20 dní jako demoverzi.
 
     Velká výhoda je možnost využít odborných školení, které se teď už provádí on-line způsobem. V nabídce si objednáme školení s našim tématem ( jen určitý počet lidí) a v danou dobu si sedneme k PC. Lektoři přednášejí živě není to ze záznamu a pak probíhá diskuse. Pro klienty je to samozřejmě zdarma. Obchodní platformy také umožňují vesměs tréninkový provoz, bez vložených prostředků.
     U všech on-line systémů jde samozřejmě o bezpečnost operací, něco řeší systém, ale je to taky na nás. Chce to bezpečný počítač, orig. operační systém a antivir, pozor na routery atd. Poslední dobou začínají být přístupy do obchodních sekcí platforem chráněny elektronickými klíči s plovoucími kódy.
 
 
 
                       INVESTIČNÍ PROCES A STRATEGIE
 
 
     Tady si řekneme něco o praktickém investování, o strategiích, přístupech, jak analyzovat trh, jak nakupovat a kdy prodávat. Samozřejmě že toto všechno je jen seznámení s tématem, jako návod to nemůže sloužit…To je na několik knih, řekneme si pak které jsou vhodné.
 
     Definice investiční operace zní: „je to taková operace, která po důkladné analýze slibuje bezpečnost vkladu a očekávaný výnos.“ Vše co není v těchto mantinelech, jsou spekulace. Staří pionýři investování např. Benjamin Graham, spekulace odmítali. Slovo spekulace má i pro nás nádech něčeho negativního, ale jde často o náš komplex. Nejde jen o finančnictví, v mnoha oborech lidské činnosti je běžně děláme. Jsou součástí našich myšlenkových pochodů.
 
     Podle této poučky je na finančních trzích většina spekulantů, ale jinak to už ani nejde. Vždy se budeme pohybovat mezi těmito dvěma póly. Investorské školy se liší v mnoha věcech a přístupech, ale hlavní dělení je podle filosofie růstové a hodnotové.
 
- vyznavač růstové filosofie kupuje akcie s nadprůměrným růstem a příliš se nezabývá tím, jakou růstovou potenci titul ještě má a proč. Momentální růst je tady hlavní kritérium. Jakmile skončí, titul se prodá a přesedneme“na jiný. Je to technicky jednodušší, logické a běžné.
 
- hodnotová filosofie je založena na důkladném zkoumání tzv. „vnitřní hodnoty akcie“ a jejím porovnání s tržní cenou, tzn. zjišťuje se míra podhodnocení. Tito investoři vyhledávají nenápadné tituly, které mají velkou skrytou potenci k budoucímu růstu. Kupuje se zde vlastně hodnota, s výhledem na její zpevnění. Akcie se drží zpravidla déle, takže tady vzniká nárok na vyplacení případné dividendy. Vypočítat vnitřní hodnotu akcie je problém, existuje více postupů a výsledky pak nejsou stejné. Dělají to dnes hlavně portfoliomanažeři investičních fondů. Takže tento přístup je více investiční, kdežto ten růstový je spíš spekulace.
 
     Výpočet vnitřní hodnoty se také obchází tím, že provádíme screening titulů podle předem daných kritérií. Existuje na to i software. Nejdůležitější parametr je ukazatel PE, ale také stabilita zisku titulu, vyplácení dividend, stav zadlužení atd. Všechny tyto informace ve výkazech firem najdeme. Otázka je, jakou máme kvalifikaci, abychom je správně použili. Hledáme takové tituly, které jsou mnohem kvalitnější než je jejich tržní cena, abychom měli dostatečnou rezervu“.
 
 
 
     Položme si to ještě takhle. V normálních podmínkách je růst dané ekonomiky např. 3%, růst hlavního indexu např. 8% a u některých titulů je to 50% i více. Cílem je vystihnout je dříve, než začnou růst. Záleží to taky na oboru, akcie oceláren se chovají jinak než třeba chemie a farmaceotika. Špičkové technologické tituly např.Apple, RIM, mohou mít PE klidně 40 a vesele si rostou dál…Tyto vztahy a danosti si lze osvojit jen dlouhodobým pozorováním a používáním trhu, vedením evidencí a studiem. Musíme vědět co trh dělá v období korekce, při výběru zisků velkých investorů, co doprovází výplatu dividend, co je to lednový efekt“ a fúze a akvizice společností. A to se nedá naučit za 3 měsíce, nebo jen z knih.
 
     Než přijde na řadu otázka vývoje kursu našeho koupeného titulu, je zde skupina prvotních veličin. V první řadě – hospodářský cyklus ( v období recese nám to nemusí růst). Pak je tady globální stav odvětví, korekce, týdenní a denní trend, kdy vývoj může být nepochopitelný. Dále je tady politické riziko, makroekonomické výsledky globálu i regionu, inflace, úroková míra a nakonec i počasí…Pokud toto všechno naše portfolio vydrží“,tak až pak se může projevit jeho kvalita.
 
     Existují i strategie, které odsouvají proces výběru titulů na vedlejší kolej“ a taky to funguje. Dlouhodobé statistiky dokazují, že doba nákupu CP se na výnosu investice podílí 3-4% a výběr titulů má vliv max do 10%. Naopak naprostý vliv na výkon investice má investiční strategie, psychologie a rozdělení portfolia do investičních tříd ( diverzifikace). Portfolio zde funguje jako celek a to dlouhodobě. Je to úplně jiný systém a při jeho doplnění např. deriváty s indexy, je pro začátečníka asi nejschůdnější. Je zde tolik faktorů a možností, že určitě každý si v investování časem najde ten svůj styl.
 
     Načasování trhu k nákupu a prodeji je taky problém, mnoho odborníků to odmítá, takže bych se jen vyhnul nákupům v době vrcholu konjunktury, nebo před korekcí. Aktiva prodáváme když jsme usoudili, že růstový potenciál se vytrácí ( hodnotová filosofie), nebo když si řekneme dost“a stačí ( růstová filosofie). Rozhodně se vyvarujme tendenci ždímání trhu“,ten se nikdy nebude chovat podle nás a našich cílů. Jakmile nás ovládne chamtivost a zlatá horečka, tak jsme dřív nebo později skončili. Je nutné taky kontrolovat míru případné ztráty, neprodávat překotně, ale ani nedržet zoufalou pozici. V elektronickém obchodování se využívá předem daných limitů pro zisk i ztrátu ( Stop Loss). Je dobré si dát nějaký rozumný limit a když ho dosáhneme, udělejme to, co jsme chtěli!!! Nenechme psychiku roztančit“.
 
   
      Při investování se snažíme naučit“
 
- rozpoznávat vlastní chyby a chyby druhých
- pochopit příčiny těchto chyb
- naučit se jim vyhýbat
 
     Všichni zde chybují, i profesionálové a opakovaně. Máme strach, emoce, ambice, přílišnou sebedůvěru, touhu se pochlubit, vypadat důležitě a být úspěšný, koupit si brzy pořádné auto a proto spěcháme!!! Každý máme něco z toho a také si neseme s sebou svou povahu, psychické zranění z mládí, prostě celou osobnost. A v tomto finančním procesu se všechno uplatňuje, proto jsou trhy tak jedinečné – skládají se z miliónů jedinečných lidí.
 
    
 
     Dále podléháme cizím vlivům – reklamě, informacím, veřejnému mínění, vlivu médií a internetu, masovému chování investorů a panice. V důsledku toho se chováme iracionálně. Chci Vás upozornit na časté reklamy na internetu, které nabízí rychlé zbohatnutí v obchodech s komoditami a měnami ( Forex). Ale my už jsme si o tom něco povídali že?...Pokud naše rozhodnutí vstoupit na kapitálové trhy není racionální a poctivé, tak to vůbec nedělejme!!! Jsou to reklamy obchodníků a brokerů, kteří se těší na Vaše poplatky, Váš osud je nezajímá.
Také to není způsob pro lidi, kteří si chtějí vydělat investováním na trzích peníze, které nutně potřebují. To je předem ztracené. Ještě otázka půjček. Kdo si na investování udělá přímou hotovostní půjčku, může ji považovat předem za ztracenou! K cizím penězům se chováme jinak než ke svým, je to psychologický zákon.
 
     Takže zpočátku to chce zájem o obor, studium, kontakty s kolegy, s makléři na seminářích, investování nanečisto, sledování chování titulů, sledování ekonomických zpráv, studium Hospodářských novin, Ekonom, aktuality na webu. To všechno je nutnost. Pak bych začal opatrně něco menšího a jistějšího, ale předtím doporučuji obchody on-line nanečisto. Určitě by to chtělo zpočátku podpory Full Servis, třeba u FIO a využít trhy v RM Systému, Pražské burzy i v cizině.
 
     Později při stavbě“hlavního portfolia, už budeme mít nějaké zkušenosti a budeme vědět jaké obory a tituly tam chceme mít. Teď v krizi bereme s velkým despektem finančnictví a banky, ale banky financují ekonomiku a všechno se přes ně přelévá. Vždycky to byly a zase budou vynikající CP, které měly miliony rodin jako rodinné spoření“.Pravidelný výnos 5-10% a k tomu výborná dividenda. Kdo má dost času, mohla by to být dlouhodobě dobrá volba,ceny jsou stále nízké. Banky jsou vstupní bránou ekonomik a ropa je jejich krev“.
 
     Takže celou tuto kapitolu berte jako upřímný a zevrubný úvod do investování, snad s několika radami. Téma je natolik složité, že předpokládá solidní studium a ani já nemohu se svou průměrnou odborností aspirovat na profesionální publikaci v tomto oboru. Některé záležitosti jsem tady vysvětloval až příliš selsky, ale snad ten základní obraz tady máme. Rozhodně se tohoto tématu nebojme, nejde o žádné tajemství, ani magii“.Jde o přirozenou lidskou činnost a v té profesionální úrovni pak také o zaměstnání.
 
     Uvedeme si doporučenou literaturu, je to výběr vynikajících publikací:
Naučte se investovat“,Investiční strategie pro 3. tisíciletí“,Investiční příležitost pro 3. tisíciletí“,Obchodování na komoditních trzích“,Investiční rozhodování investiční horečka“,Jak investovat- aneb anatomie burzovních lží“.
Jsou to všechno čeští autoři a investoři s praxí, nikoli suchopární profesoři…
 
     Co se týče webů, tak za výborné považuji weby: www.mesec.cz , www.financnik.cz , www.finlist.cz , www.finweb.ihned.cz , www.iq-trade.com , www.ekonom.ihned.cz , www.icertifikaty.eu , www.kurzy.cz .
 
Je jich velké množství, každý si určitě najde ty své“.Také každá z uvedených brokerských firem má své stránky, tzn. Patria Finance, Fio, Atlantik atd.
 
     Ještě bych chtěl zde zmínit jednu věc ze života. Jsou lidé, kteří se hádají o 10 Kč a nevěří ani své matce“. Stále cítí nebezpečí a podraz tam, kde z finančního hlediska vůbec nehrozí. Na druhé straně jsou lidé, kteří nepochopitelně svěří velké prostředky nejistým obchodníkům, různým finančním s.r.o., realitkám a podobně. Vidina slibovaných zisků z takové investice
 
hraje svou psychologickou roli. Tyto investice nejsou ničím zaručeny, smlouva nic neřeší, s.r.o. není instituce na vkládání a zhodnocování větších prostředků! Pokud je to přes známého, tím hůř pro nás – přestáváme být obezřetní a věříme mu.
 
     Jedna paní prodala dům a hotovost ponechala realitce, která ji měla zhodnocovat a vyplácet rentu…Všechno krachlo a nedostala vůbec nic. Stejné je to s poskytnutím zástavy své nemovitosti na cizí úvěr. Každý známe takové příklady a pořád je to stejné. Proti těmto způsobům je dnešní kampelička přímo nedobytná tvrz“.
 
  
 
 
      Závěrem Vám přeji mnoho investičních úspěchů, ale také mnoho zdraví, lásky a štěstí u Vás doma.         „Celý náš životní úspěch začíná právě tam“.
Děkuji Vám za trpělivost a těším se příště na hypotéky, půjčky, lichváře a exekutory“.
 
 
    
 
                                                                                                        
                                                                                                             Jan Šulák
 
 
Petr Hahn

Ahoj-vítej na mých webových stránkách.

Krátce se představím a víc si o mně přečteš na webu v životopisu.

Jmenuju se Petr (to je údajně skála) Hahn (to je určitě německy kohout), ale vlastně všichni, kdo mne znají mi říkají – Azbest. To je přezdívka, kterou jsem dostal někdy kolem r. 1985 na vandru.

Z rubrik na webu vyplývá, že mne baví muzika, příroda, cestování, rybařina (hlavně momentálně feederové závody od r.2004), vodáctví, poezie, psaní, a některé další věci, na které se možná časem i zde dostane.

Mám osobní problém při kontaktu s blbostí, hajzlovstvím, levičáctvím (i když s politikou tak nějak komplet), nespolehlivostí, lhaním, ……bohužel se s tím vším dnes a denně setkávám a občas mi nedá to nekomentovat, nebo si z toho aspoň dělat srandu.

Některé texty, které uznám za zajímavé, vtipné, nebo jinak přínosné otiskuju i od jiných autorů-někdy i z anonymních přeposílek.

Jsem tvor společenský, ale nějak nemám kliku, takže žiju sám.

Stránky už běžely víc než rok na jiném redakčním systému, ale tyhle mi vyhovují více a taky se mi víc líbí.

Přeju příjemný pobyt, a pokud Tě něco zaujme, máš možnost se zeptat, nebo komentovat v pokecu.

Takže……VEJDI