Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Anketa

Která současná politická strana by od vás dostal hlas u voleb?

Celkem hlasů:
5282
Hlasování začalo:
21. 7. 2020
Hlasování končí:
neomezeno

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Váš nejoblíbenější politik od Sametové revoluce?

Kdo, nebo co nás v současnosti nejvíc ohrožuje?

Co si myslíte o současné vlně imigrace?

Návštěvnost

Návštěvnost:

Počítadlo přístupů

Panoramatické Foto

Panoramatické fotografie

      Prodejna v Chebu-zrušena v březnu 2011Prodejna Sokolov

Prodejna SokolovProdejna v Chebu

Prodejna Sokolov

Facebook

Azbestu na Facebooku

Aktuální počasí

Počasí dnes:

26. 4. 2024

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 5 až 1°C.

Přehrát/ZastavitDalší

Svátek

Dnes je 26.4.2024

Svátek má Oto

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Zítra má svátek Jaroslav

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Světový den grafiky

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Obsah

                                                            
                                                           
                                                                ČÁST 3.
 
 
                         RODINNÉ SPOŘENÍ
 
 
 
     Pěkný den, moc Vás zdravím milí přátelé, doufám že jste všichni odpočatí a v pohodě a můžeme se tedy pustit do další kapitoly Kurzu. Dnes to bude odpočinkové“,podíváme se na oblast spoření v té klasické podobě. To znamená spořící a termínované účty, Stavební spoření (St.Sp.) a Penzijní připojištění (PP). Zatím nebudeme uvažovat o spoření v rámci životního pojištění, ani investic v podílových fondech. Tomu budou věnovány další části Kurzu.
 
     Dříve už jsme si vysvětlili proč spořit a jak je tvorba finančních rezerv důležitá. Teď jsme v bodě, kdy už máme nějakou hotovost a dokonce jsme schopni pravidelně odkládat nějakou částku, aniž by nám chyběla v měsíčním rozpočtu. Můžu mít třeba hypotéku na 2 mil Kč, ale nikdy nesmí být počítána nadoraz. Musíme být schopni aspoň pomalu, vytvářet volné prostředky.
 
     Otázka teď je kam hotovost uložit, nejen kvůli lumpíkům“,ale abychom vlivem inflace nepřišli o její hodnotu. Dále co udělat s našimi měsíčními úložkami, zda je dát pod polštář kvůli hezkým snům“,nebo je třeba ukládat a zhodnocovat v nějakém spořícím programu. My víme že druhá možnost je ta správná a navíc známe dva nejrozšířenější spořící programy, ve kterých se spoření realizuje.
                                        
 
                                               STAVEBNÍ SPOŘENÍ
   
 
      Je velmi známé a stále populární. Tento produkt původně upravuje zákon č.96/1993 Sb, který byl několikrát doplněn. Starý dobrý systém byl výhodnější, státní podpora byla až 4500 Kč ročně při 18000 Kč vkladu, teď je to jen 3000 Kč při 20000 Kč vkladu. Ale buďme rádi, ministerstvo to chtělo dále snížit…
 
     Smlouvu o St.Sp. může uzavřít jak fyzická, tak právnická osoba, ale v druhém případě není nárok na státní podporu. Tuto může získat jen:
 
- občan ČR
- občan EU s povolením k pobytu a rodným číslem
- fyzická osoba s trvalým pobytem a rodným číslem
   
Spoření je bez omezení věku a může se uzavřít na každé rodné číslo. Nezletilí mají své zástupce. Můžeme mít uzavřeno několik smluv, ale st. podporu čerpáme jen na jednu z nich. Podpora jde i rozdělit na více smluv, ale roční součet všech jejích částí je max. 3000 Kč. Na ostatních smlouvách můžeme využít jen slušných úroků. Trvání smlouvy je 6 let,což je podmínka pro získání st. podpory za celou dobu. Frekvenci úložek si můžeme zvolit, ale často se používá jeden roční vklad v prosinci. Poplatek je při uzavření smlouvy 1% z cílové částky a pak asi 300 Kč ročně za vedení účtu. Nevýhoda St.Sp. je likvidita, tzn.nemožnost výběru hotovosti po dobu 6 let. Zrušit spoření sice můžeme, ale je to škoda. Přijdeme o celou podporu za dobu spoření a navíc zaplatíme sankci asi 0,5% z cílové částky.
 
     V případě úmrtí účastníka spoření, přechází práva na manžela(ku). Jestliže není, tak dědicové se dohodnou o převodu práv na jednoho z nich a tento pak smlouvu dospoří do konce. Pokud se nedohodnou, spoření končí a úspory+úroky+poměrná část st. podpory přecházejí do dědického řízení.
 
     Tyto základní podmínky jsou u všech stavebních spořitelen stejné. Rozdíly jsou pak dále ve výšce úročení, v podmínkách získání úvěru a překlenovacího úvěru. Proto je dobré nechat si udělat při založení smlouvy simulaci a správné nastavení naší smlouvy. Jinak úroková sazba je stálá po celou dobu spoření a zhodnocení ani podpora se nedaní. Vklady jsou ze zákona pojištěny v plné výši, jde tedy o bezpečný systém. Spořit můžeme i déle než 6 let, limitem je cílová částka.
 
     Stavební spoření kombinuje spoření s možností následného úvěru. Podle toho se můžeme na produkt dívat ze dvou stran a s tím souvisí cílová částka. Stanoví se ve smlouvě a vůbec neznamená, že tolik musíme naspořit. Pro čistě spořící variantu St.Sp. je její optimální hodnota asi 150.000 Kč, abychom neplatili vysoký vstupní poplatek. Ale jestliže už teď předpokládáme nebo víme, že v průběhu spoření požádáme o výhodný úvěr na bydlení, je lépe ji volit ve výši uvažovaného úvěru. Jinak bychom museli žádat o její navýšení.
 
     Dále je zde otázka volby úroků z vkladů a úroků z možného úvěru. Tato strategie je zásadní a dělá ze St.Sp. vynikající prostředek pro financování bydlení, který je pro mnoho lidí výhodnější než hypotéka. A to hlavně kvůli úvěrovým úrokům. Ale dnes uvažujeme St.Sp. jen jako spořící produkt, který po 6 letech ukončíme a peníze můžeme volně použít. V této funkci je St.Sp. asi nejlepší spořící produkt, vzhledem k celkovému výnosu, absenci zdanění a 100% garanci vkladu.
 
 
                                    PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ
 
 
     Je dalším známým a dlouhodobým spořícím systémem, který je dotovaný státem. V současné době je v tomto systému asi 4,5 mil. osob a zhruba 200 mld. Kč majetku, čímž se PP řadí na druhé místo za Stavební spoření.
 
     Penzijko“ je upraveno zákonem č. 42/1994 Sb a vzniká na základě smlouvy mezi účastníkem a fondem. Základní myšlenkou je dlouhodobé spoření malých částek během aktivního života, aby pak vzniklý kapitál sloužil jako další zdroj příjmů v důchodu. Do PP můžeme vstoupit od 18 let a konečná částka záleží na tom kolik měsíčně spoříme, jak dlouho, jaký bude výnos fondu a jestli nám přispívá zaměstnavatel. PP končí v 60 letech a pak částku vybereme, nebo zvolíme postupnou rentu.
 
     Uveďme si výhody systému.
- státní příspěvek 50-150 Kč za měsíc
- možnost odečíst si část vkladu z daňového základu do výše 12.000 Kč ročně
 
 - možnost příspěvků zaměstnavatele, který je také motivován daňovým odpočtem příspěvků až do výše 24.000 Kč ročně (dohromady s příspěvky na životní pojištění…).
 
     Kvůli těmto 3 výhodám, pokud existují všechny“, je ještě výhodné do systému PP vstoupit a to i dlouhodobě. Bez příspěvků zaměstnavatele už to není tak atraktivní. S výjimkou posledních 10-15 let před důchodem. Toto je většinový názor finančních odborníků. Produkt technicky zastaral a kouzlo dlouhodobosti“ už dnes nemusí fungovat. Kalkulačky jsou neúprosné…
 
     Filosofie obou státních bonusů je tato: Naše úložky 100-500 Kč pokrývá odstupňovaný státní příspěvek 50-150 Kč, dál se nezvyšuje. Částka 500 Kč měsíčně je tedy efektivní, za rok máme 6000 + 1800 Kč s příspěvkem. Tyto částky v součtu jsou dále úročeny. Pokud chceme spořit víc, tak je výhodná částka 1500 Kč měsíčně (18.000 Kč ročně), protože zbylých 12.000 Kč naspořených za rok navíc, si odečteme ze základu daně. V dubnové výplatě se takto vrátí 1800 Kč. Takže státní bonusy nám zde dělají 1800+1800 je 3600 Kč za rok, pro naši úložku 1500 Kč měsíčně. Další zvyšování úložky nemá smysl. Dále přichází na řadu výnos fondu a příspěvek zaměstnavatele. To už je potom dobré.
 
     Co je na tom produktu za problém? V prvé řadě – výnos fondu se zdaňuje. Za druhé – vklady v PP nejsou pojištěny, stát jen vykonává dozor. Činnost fondů je sešněrovaná, aby se zvýšila bezpečnost investice. Za třetí – výnos není garantován. Za čtvrté – účastník nemá možnost zvolit si investiční strategii, ta je konzervativní a daná. Za páté – likvidita, hotovost je v PP zabetonovaná na dlouhý čas. Výjimka je jen u výsluhové penze, kdy lze po 15 letech vybrat max. 50% prostředků a pak u kratších smluv před důchodem, tam lze nějaké výběry dohodnout.
 
 
Výnosy penzijních fondů v roce 2008
Penzijní fond
Výnos v %
AEGON PF
3,50
Allianz PF
3,00
AXA PF
0,00
ČSOB PF Progres
0,02
ČSOB PF Stabilita
0,05
Generali PF
2,00
ING PF
0,04
PF České pojišťovny
0,20
PF České spořitelny
0,40
PF Komerční banky
0,58
                                                             
 
     V uvedené tabulce našich PP vidíme velké rozdíly ve výnosech. Né každý fond zvládl situaci s propady trhů dobře. Zajímavý je holandský fond AEGON, v ČR je od roku 2007 a založil zde i pojišťovnu. Jinak jsou to všechno fondy s vysokým ratingem, takže riziko tunelingu už by tady hrozit nemělo…Ale v minulosti tady krachy byly u fondů Vyšehrad, Certa, Multi a Fond Garance byl totálně vytunelován a peníze zmizely v zahraničí.
 
     Dále k vlastnostem produktu. Během spoření může účastník přecházet mezi PF, bez toho aby to mělo vliv na momentální stav jeho spoření, zaplatí jen poplatek 800 Kč. Účastníkův zaměstnavatel pak také platí do nového PF. U PP lze přerušit spoření a celkem se nic nestane, jen účet stagnuje (běží jen úroky). Zato při zrušení smlouvy přicházíme o všechny státní příspěvky, dostaneme jen vloženou částku a zdaněný výnos. Se zaměstnavatelem se musíme dohodnout, zda-li nám příspěvky ponechá.
 
     Řekněme tedy že mladý člověk si založí PP na 30 let a spoří 1000 Kč za měsíc. Za rok je to 13.800 + 900 (daňový odpis) + úroky. To je slušné. Ale ve víceletém spoření se st.dotace roztáhnou v čase“, jsou pořád stejné, ale našich peněz přibývá…A ty už jsou jen úročeny. Když by úrok dělal průměrně kolem 4% ročně, bylo by to dobré. Ale to si dnes nikdo nedovolí odhadnout.
 
     A teď vliv inflace. Už jsme si řekli, jak inflace umí“ ničit dlouhodobé vklady. U PP to má velký vliv, smlouvy jsou dlouholeté. I se solidním úročením se nad hladinu inflace dostaneme zřídka a působení státních bonusů je minimalizováno právě dlouhým procesem spoření.Hodně to závisí na globálním vývoji, ale ten nemusí být zrovna růžový…Zadlužené státy budou muset postupně devalvovat měny, aby předešly politickým krachům a sociálním nepokojům. Teď krachuje Řecko, na řadě jsou další země a soudržnost EU je zatím slabá. Při devalvacích a jiných otřesech jde samozřejmě inflace rychle nahoru. Tyto věci se zatím moc otevřeně nepíšou, ale sem tam se najde upřímná informace.
 
     Takže starý slogan o tom že kouzlo PP je v dlouhém procesu má pravdu jen v tom, že na konci bude velká číselná částka. Otázka je, co si za ni koupíme. Samozřejmě že PF chtějí své systémy naplnit penězi, takže se toho sloganu stále drží. Za 5 let na důchod nenaspoříme, to je jasné. Ale dělat to 30 let v tomto uzavřeném systému“,no chce to trošku rozmyslit.
 
     Jak tedy maximalizovat PP? Pokud nám přispěje zaměstnavatel, tak si založíme PP na 10-15 let s měsíční úložkou 1500 Kč. Na tomto časovém horizontu už je vliv bonusů znatelný a dosáhneme průměrně zhodnocení asi 6 -8% ročně.
Podobný efekt má i spoření na delší dobu, ale po 15 letech vybereme polovinu, investujeme ji, nebo uložíme na spořící účet a další úložky do PP provádíme právě z těchto peněz. Takže tím pobereme všechny bonusy a příspěvky, na stejné peníze vlastně 2x! A úložky které šly do PP z platu zastavíme, nebo investujeme jinak. Toto je velmi dobrý způsob.
 
     Při odchodu do důchodu bude třeba opravdu slušných peněz, takže můžeme i kombinovat krátkodobé spořící systémy s dlouhodobými, tzn. princip výkonu i objemu současně…A to podle toho, na co se který produkt hodí.
 
     Představme si ještě Penzijní spoření. Je to jiný produkt, nyní je připravován vládou a má nahradit PP, odstranit jeho nevýhody a stát se třetím pilířem důchodové reformy. To může zvládnout jen investice v kvalitních otevřených fondech. Proto budou na výběr 3 strategie, od konzervativní až po dynamickou. Budou zachovány také všechny příspěvky i bonusy.Majetek PF má být nově oddělen od vkladu klientů, takže jde o čistou investici. Stávající účastníci PP budou moci přestoupit“,ale další klienti už budou mít jen tento nový systém. Sem taky budeme moci umisťovat část soc. pojištění, které teď odvádíme z platu.
 
 
 
 
                           SPOŘÍCÍ A TERMÍNOVANÉ ÚČTY
 
 
     Tady si představíme další možnosti efektivního spoření, které se výborně doplňují se St.Sp. nebo PP a podílovými fondy. V těchto vhodně nastavených kombinacích je možné dosáhnout dobrého zhodnocení úspor, při zachování bezpečnosti, flexibility i likvidity.
 
     V začátku 90.let byla inflace vlivem nárustu cen mnohem vyšší než dnes a tomu odpovídala i úvěrová politika. Výše úvěrových úroků byla kolem 20-25% a vklady obyvatel na účtech byly běžně kolem 8%.U termínovaných vkladů s fixací, byly sazby přes 10%. Dnes jsou investiční úvěry s úrokem na poloviční úrovni, ale vklady občanů mají úrok 0,1- 0,5% ročně. Termínované účty mají úrok 2-3%. Vidíme tady velkou změnu úročení v poměru úvěr – vklad a sice v náš neprospěch. Už nám prostě tolik nedají…
 
     V současnosti však můžeme využít toho, že inflace je historicky nízká, v podzimních měsících r.2009 byla dokonce záporná, tj. deflace. Takže při vhodné volbě investičního a spořícího programu, můžeme být lehce 2-3% nad úrovní inflace a to není špatné. Inflaci nám opatruje“ ČNB a různými nástroji upravuje ekonomiku tak, aby inflace zůstávala v pásmu 2-3%. Hlavní nástroj je Základní úroková míra, vyjadřuje vlastně cenu peněz a za tento úrok poskytuje ČNB prostředky komerčním bankám. Dnes je to 1%. Banky si na to něco přirazí a financují takto ekonomiku. A od toho se také odvíjí cena úvěrů a vkladových úroků.
 
 
                         
                              TERMÍNOVANÉ VKLADY
 
 
     Jsou vhodné především tehdy, pokud máme volné prostředky a chceme je krátkodobě zhodnotit s minimálním rizikem. Na vkladovém účtu banky nebo záložny však budou fixovány po dobu, kterou si zvolíme. Úročení je zde pevnou nebo pohyblivou sazbou, záleží na typu účtu a bance. Výše úrokové sazby závisí na měně, délce fixace a výši vkladu. Někdy je vyžadován určitý minimální vklad. Tyto vklady jsou v bankách pojištěny podle práva EU na min. 25.000 EUR, ale v zahraničních bankách (např. AXA, ING) je garance vyšší. Zřízení a vedení term. účtů je většinou zdarma, ale výnosy jsou zdaněny.
 
     Podle čeho tedy vybereme banku? Tak samozřejmě podle výše úročení, úrovně služeb, poplatků a renomé banky. K tomu poslednímu můžeme využít informace ve výročních zprávách bank. Tyto vklady jsou dnes opravdu vhodné spíš na kratší dobu, asi do 2 let. To platí hlavně u pevné úrokové sazby (nebezpečí růstu inflace v delším horizontu…). Při předčasném výběru banky účtují poplatek kolem 2% z celé částky.
 
     Vklad můžeme provést i v cizí měně, ale vystavujeme se tady tzv. měnovému riziku. Pokud za dobu vkladu koruna posílí, tak při zpětné směně na koruny budeme ztratní. Tento vývoj je podle odborníků pravděpodobnější. Je to otázka hlavně u investic do podílových fondů, které bývají často v cizí měně. Investor s tím musí počítat.
 
 
     Před skončením řádné doby vkladu nabíhá tzv. výpovědní lhůta, kdy požádáme banku o výběr. Můžeme vybrat celou částku, nebo její část a celý proces opakovat. U některých bank můžeme zřídit tyto účty také internetem, telefonem i poštou, to platí i pro spořící účty. V poslední době ale roste spíš obliba spořících účtů, příp. speciálních produktů bank (hypoteční listy, Maximal Invest apod.).
 
 
                                           SPOŘÍCÍ ÚČTY
 
 
     Spořící účty (SÚ) představují dobrou alternativu pro krátkodobé zhodnocení hotovosti, ale hlavně pro pravidelné ukládání měsíčních úspor. Mohou též sloužit jako přestupní stanice“pro vybranou hotovost ze St.Sp. nebo podílových fondů. Výše úročení je srovnatelná s term. účty, ale obrovská výhoda je likvidita. Prostředky můžeme kdykoliv vybrat i vložit, žádné výpovědi zde nejsou. Vklady jsou pojištěny do výše 100% a vedení a provoz těchto účtů je většinou zdarma.
 
     Spořící účet je založen na dobu neurčitou a to jako doplněk k BÚ, nebo i zcela samostatně. Může být založen u jiné banky, než máme svůj běžný účet. Účty v dr. záložnách mohou obsahovat i výpovědní lhůtu, ale zato obdržíme výborný úrok 4-5% ročně. Jde o zajímavé zhodnocení prostředků, které již konkuruje i podílovým fondům a přitom je vklad pojištěn v celém rozsahu.
 
     Na přepážce banky vyřídíme vše potřebné hned na místě a můžeme provést vklad. Při otevření účtu internetem atp, probíhá dialog poštou a pak provedeme vklad příkazem z BÚ. Spořící účet nám nikdy nenahradí BÚ, protože na to není konstruován, ale slouží ke spoření. Je zde možné nastavit i trvalé příkazy, ale jen velmi omezeně. Má několik nastavených předvoleb“,kam lze prostředky odeslat. Většinou se používá jen ke komunikaci s BÚ. Na BÚ si můžeme nastavit automatické převody na SÚ, s horním i spodním limitem. Např. když na BÚ klesne hotovost pod 5000 Kč, začne se doplňovat ze SÚ. A když hotovost na BÚ překročí např. 15.000 Kč, začne se přelévat“na SÚ, a nemusíme se o nic starat.
 
 
 
Banka:
Úrok:
Vedení:
Připisování úroků:
Min.:
Výpovědní lhůta:
2,25%
Zdarma
Čtvrtletně
Není
Okamžitě
2,50%
Zdarma
Měsíčně
Není
Okamžitě
2,80%
Zdarma
Měsíčně
40 000Kč
Okamžitě
2,30%
Zdarma
Čtvrtletně
Není
7 dní
1,10%
Zdarma
Měsíčně
5 000Kč
7 dní
0,52%
Zdarma
Měsíčně
50 000Kč
3 měsíce
 
 
 
 
     Takže v tabulce máme přehled SÚ, z nichž si můžeme vybrat, ať už máme BÚ kdekoliv. Tyto údaje už ale nemusí všechny platit, rychle to kolísá. Také nejsou úplně všechny, např. i Spořitelna a Citibank mají kvalitní produkty. Horkou novinkou je od 1.1.2010 SÚ banky AXA, který je zdarma a je úročen 3%. Z toho 2,5% jsou garantovány a 0,5% je roční bonus v těch případech, kdy hotovost na účtu neklesla v roce pod 50.000 Kč. AXA je zahraniční fin. ústav, takže pojištění vkladu je do 100.000 EUR.
 
 
                                 DRUŽSTEVNÍ ZÁLOŽNY
 
 
     Tento typ spoření si popíšeme trošku zvlášť. Když v 90. letech kampeličky zkrachovaly nebo byly vytunelovány, byl z toho v zemi velký poprask. Starší ročníky demonstrovaly, levice si ohřívala politickou polívčičku“,borci s penězma byli za vodou a ministr financí měsíc nespal…Celebrity které jim dělaly roztomilou reklamu“,chodily kanálama…
Teď je to trošku jiné. Od r.2006 jsou záložny pod stejným dohledem ČNB jako ostatní banky. Záložny musí plnit přísné kritéria EU a jejich činnost v ČR upravuje zákon 87/1995 Sb .
 
     Asi poslední 2 roky vklady v záložnách prudce rostou a jen letos se má zvýšit na dvojnásobek. Strategie jejich činnosti je jiná než v bankách, vykrývají pole menších úvěrů (30-50 mil.Kč), ale za větší úroky. Drahé přepážkové bankovnictví až na výjimky téměř neprovozují. Proto mohou vkladatelům nabídnout více než banky. Při otevření účtu v záložně je nutné se stát členem družstva, většinou za symb. poplatek. Z toho pak vyplývají určité práva a povinnosti, doporučuji dobře prostudovat družstevní stanovy.
 
 
 
 
 
Záložna
Bankovní kód
Zápisné
Člen. vklad
Min. vklad
1. investiční záložna, spořitelní a úvěrní družstvo
X
300 Kč
5 300 Kč
100 000 Kč
1. TZ, družstevní záložna
X
0 Kč
100 Kč
1 000 Kč
AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo
2030
0 Kč
1 Kč
1 000 Kč
FIO, družstevní záložna
2010
0 Kč
1 Kč
3 000 Kč
Moravský peněžní ústav, spořitelní družstvo
2070
0 Kč
1 000 Kč
100 000 Kč
Peněžní dům, spořitelní družstvo
2200
0 Kč
100 Kč
100 Kč
UNIBON, spořitelní a úvěrní družstvo
2040
100 Kč
400 Kč
50 000 Kč
Vojenská družstevní záložna
X
300 Kč
2 000 Kč
20 000 Kč
WPB Capital, spořitelní družstvo
2050
0 Kč
1 Kč
50 000 Kč
 
 
 
Terminovaný/spořící účet na částku 100.000
 
Záložna
6 Měs
12 Měs
24 Měs
 
1. investiční záložna, spořitelní a úvěrní družstvo
3,40%
3,90%
4,30%
 
1. TZ, družstevní záložna
3,40%
4,00%
3,20%
 
AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo
3,30%
4,10%
4,60%
 
FIO, družstevní záložna
2,75%
3,15%
3,25%
 
Moravský peněžní ústav, spořitelní družstvo
X
X
4,80%
 
Peněžní dům, spořitelní družstvo
2,70%
3,60%
4,00%
 
UNIBON, spořitelní a úvěrní družstvo
4,10%
4,40%
X
 
Vojenská družstevní záložna
2,50%
3,10%
4,10%
 
WPB Capital, spořitelní družstvo
3,85%
4,15%
5,20%
 
 
 
     V tabulkách vidíme naše záložny, jejich kódy, podmínky otevření účtu a model zhodnocení vkladu 100.000 Kč až na 24 měs. Pokud záložna nemá svůj kód, používá kód smluvní banky. O záložně FIO, licencovaném obchodníku s cennými papíry a majiteli RM Systému jsme už hovořili, za zmínku stojí ještě UNIBON a WPB CAPITAL. Jsou to vedoucí tituly tohoto seznamu a větší finanční společnosti. Pokud bychom chtěli zde investovat, nebyla by od věci např. kombinace - polovinu hotovosti na SÚ - AXA a polovina na WPB CAPITAL na 1 rok. Účet AXA je likvidní a WPB se nám postará o vynikající úrok. Riziko je stejné, vklady jsou 100% pojištěny.
 
     Družstevní záložny ustavily v r. 2001 Asociaci záložen ve které jsou sdruženy a která vystupuje na veřejnosti jejich jménem. E-mail: prezidium@asociacedz.cz
 
 
                                      
                                         POJIŠTĚNÍ VKLADŮ
 
 
     Řekneme si ještě něco blíž o pojištění vkladů. Rozkolísanost fin. trhu v minulosti vlivem krachů bank a záložen potvrzuje, že otázka pojištění vkladů stabilizuje bankovní trhy a ekonomiku. Žádná vláda si nedovolí klientskou paniku a hromadné vybírání účtů. EU vydala v březnu 2009 směrnici o novém systému pojištění vkladů a výplaty náhrad, který bude spuštěn 1.1.2011. U nás už je systém schválen v zákoně o bankách, z prosince 2009.
 
     Stávající stav je takový, že vklady na BÚ i SÚ jsou pojištěny včetně úroků do výše 100% a max do částky 25-50.000 EUR. To platí i v cizích měnách a pro každého klienta a v každé bance zvlášť. Pokud máme vklad v cizí bance, platí zde podmínky dané v sídelní zemi banky.
 
     Garantem systému u nás je stát a příslušným orgánem je Fond pojištění vkladů (FPV). Do tohoto fondu přispívají všechny banky, záložny a fin. společnosti, které vedou účty. Nyní FPV disponuje rezervou asi 14 mld Kč a stav se stále zvyšuje. Fond je řízen pětičlennou Radou, jmenovanou ministrem financí. Jsou zde zástupci ČNB, bank a každý rok se Rada obměňuje.
 
 
 
     Nové systémy pojištění vkladů přinášejí 2 změny.
- výše pojištění vkladů bude posunuta z 50.000 na 100.000 EUR.
- doba výplaty náhrady bude zkrácena ze 3 měsíců na pouhých 20 dní.
Takže oproti minulosti jde o velký pokrok. Při krachu kampeliček byly náhrady vypláceny až 5 let…
 
     Pak máme ještě investiční nástroje, u kterých ručí za vklad emitent, tzn.banka. Např. hypoteční vkladové listy. Pokud je to silná a bonitní banka, jde také o poměrně jistou investici
 
 
                 
                       SPOŘÍCÍ MODEL – ROZLOŽENÍ ÚSPOR
 
 
     Slíbili jsme si uvést něco praktického, tak to zkusíme. Použil jsem návod z dílny českých finančních odborníků, který se mi velmi líbil.
     Představme si českou rodinu střední příjmové třídy s vyřešeným bydlením, disponuje finanční hotovostí a navíc má schopnost pravidelně tvořit další rezervy. Otázka zní, jak co nejlépe umístit a zhodnotit nejen hotovost, ale i měsíční úložky. Řekněme že hotovost zde činí 400.000 Kč a rodina odloží měsíčně ještě 5.000 Kč. My už víme, že hotovost by měla být rozložena podle určitých pravidel. Z hlediska likvidity je nutné mít část peněz po ruce, ale taky chceme slušné zhodnocení a minimální riziko.
 
     Takže se rýsují vlastně 3 hromádky peněz.
- většina hotovosti - kterou rodina nebude 1-2 roky potřebovat a může ji zainvestovat do         termínových nástrojů
- menší část hotovosti – záložní
- měsíční spoření
 
     Teď chceme navrhnout, jaké spořící a investiční nástroje se pro tyto 3 položky hodí. Určitě to nebudou reality, na to má rodina málo prostředků a tento trh stále stagnuje, takže má slabou likviditu. Určitě odmítneme i dědečkův plán na pěstování česneku, nebo zřízení chovu dojnic“ Rodina zde potřebuje něco jednoduchého, automatického a pokud možno s jistotou návratnosti a nadinflačního výnosu.
 
     Při výběru investičního nástroje se řídíme známým pravidlem trojúhelníku - zisk, riziko, likvidita. Tyto veličiny pracují proti sobě. Při vysokém zisku je vždy velké riziko a likvidita balancuje. U vysoké likvidity je malý zisk a balancuje riziko. O tom si řekneme víc v kapitole o investicích.
 
     Teď si definujeme naše 3 hromádky“.Záložní hotovost která bude po ruce k výběru, bude rodině stačit ve výši asi 100.000 Kč. Pak zbývá na hlavní investici 300.000 Kč a měsíční spoření je 5.000 Kč. Takže pro kapitál 300.000 Kč se hodí i termínované nástroje. Pokud by byla naše rodina hodně opatrná, může tuto sumu ještě rozdělit napůl. Jestliže by bylo k dispozici kvalitní poradenství, mohla by se jedna polovina zainvestovat přímo na burze, do kvalitních akcií (např. energetika, těžba, telekomunikace, technologie). Tady už není nic pojištěno, ale likvidita je výborná a zisk potencionálně vysoký. Opatrnější přístup by pak byla investice do podílového fondu, pokud možno v CZK, kvůli měnovému riziku…
 
 
     Druhou polovinu je výhodné umístit do podílových listů nebo certifikátů bank. Zde jsou investice pojištěny, výnos bývá přes 3% ročně a výpovědní lhůty 1-4 roky. Další možnost je druhou polovinu vložit na termínovaný účet kvalitní záložny. Vklad je pojištěn, výnos je přes 4% a výpovědní doba je 1-3 roky.
 
     Ještě je třeba zmínit jeden fenomén. Všechny investice vložené do cenných papírů, fondů, i některých certifikátů, jsou v ČR osvobozeny od daně z výnosu, pokud tyto papíry držíme déle jak 180 dní. Na tyto čisté investice se totiž vztahuje zákon o cenných papírech.Tuto příležitost nemají ani v USA – kolébce investování. Tzn. v našem případě by se výnos v záložně zdanil, v ostatních případech ne.
 
     Kam dále uložit záložní hotovost? Zde se nabízí výborné řešení. Těch 100.000 Kč by měla rodina uložit na spořící účet, např. AXA, nebo ING Konto.Vše je zdarma a parametry i důvod už známe. Navíc jsou peníze po ruce a výběr kartou je okamžitý. Na BÚ přicházejí rodinné příjmy, je tam nastaven horní i dolní limit a oba účty spolu přesně komunikují. Zbývá vyřešit umístění měsíčních úspor. Mohly by se sice přelévat přes horní limit BÚ na spořící účet, ale existuje lepší řešení.
 
     Oba manželé si zařídí Stavební spoření, kam posílají z BÚ měsíčně každý asi 1700 Kč, nebo ročně 20.000 Kč. Na zbytek peněz si otevřou PP, nebo alespoň ten, komu přispívá zaměstnavatel. Nízká likvidita jim tady nevadí, na spořícím účtu je 100.000 Kč, výnos ze St.Sp. se nezdaňuje a celkový profit i bezpečnost je velmi dobrá. Získáme zde všechny státní bonusy. Po skončení St.Sp. se prostředky použijou nebo investujou a započne se další cyklus.
Celkově vzato se zde jedná o velmi účinný a vyvážený spořící systém pro danou rodinu. Dle zákonů investování“ je celý rodinný kapitál rozložen z hlediska rizika, zisku i likvidity.
 
     Takže tady můžeme exkurzi do světa spoření ukončit, vytáhnout ten pytel peněz ze skříně“ a rozumně ho uložit….mnoho štěstí.
 
     Příště se sejdeme u tématu – neživotní pojištění. Bude to opět odpočinkové“a řekneme si jak výhodně pojistit náš domek, domácnost, auto,výkon našeho povolání atd. Zase si uvedeme praktické informace, které můžete využít.
                          
 
 
Přeji Vám pěkný den a těším se na shledání                                                  Jan Šulák
    
                                                                                                         
    
 
    
                                           
 
   

Petr Hahn

Ahoj-vítej na mých webových stránkách.

Krátce se představím a víc si o mně přečteš na webu v životopisu.

Jmenuju se Petr (to je údajně skála) Hahn (to je určitě německy kohout), ale vlastně všichni, kdo mne znají mi říkají – Azbest. To je přezdívka, kterou jsem dostal někdy kolem r. 1985 na vandru.

Z rubrik na webu vyplývá, že mne baví muzika, příroda, cestování, rybařina (hlavně momentálně feederové závody od r.2004), vodáctví, poezie, psaní, a některé další věci, na které se možná časem i zde dostane.

Mám osobní problém při kontaktu s blbostí, hajzlovstvím, levičáctvím (i když s politikou tak nějak komplet), nespolehlivostí, lhaním, ……bohužel se s tím vším dnes a denně setkávám a občas mi nedá to nekomentovat, nebo si z toho aspoň dělat srandu.

Některé texty, které uznám za zajímavé, vtipné, nebo jinak přínosné otiskuju i od jiných autorů-někdy i z anonymních přeposílek.

Jsem tvor společenský, ale nějak nemám kliku, takže žiju sám.

Stránky už běžely víc než rok na jiném redakčním systému, ale tyhle mi vyhovují více a taky se mi víc líbí.

Přeju příjemný pobyt, a pokud Tě něco zaujme, máš možnost se zeptat, nebo komentovat v pokecu.

Takže……VEJDI