2008 Feederový maraton 2.-3.8. 2008 Sadská – Labe |
|
|
Po Loňském feederovém maratonu v Nymburce, který byl pro nás na ryby dost chudý a tím pádem hlavně na zážitky jsme jeli na Labe s určitými obavami a to i proto, že jsem tam loni s Georgem pořádal republikovej závod (taky poměrně bez ryb) a letos tam taky jedno kolo proběhlo s podobným výsledkem.
George to zapíchnul rovnou a prohlásil, že se tam nehodlá takovou dobu trápit u nehybných prutů.
Naštěstí třetí z teamu Petr Štětina s účastí souhlasil, protože to je pacient, kterej si musí skoro každej víkend aspoň jedny závody stříknout do žíly, jinak má absťák a halucinace.
Závody s ním jsou naprosto v pohodě, protože má jednak spoustu zkušeností, je zdravě soutěživej, co řekne to splní a umí to.
Tak jsme se domluvili, na co budeme chytat, Petr to všechno sehnal, dovezl a sešli jsme se na trati.
Večer jsme poseděli ve stánku a pak šli spát, protože bylo jasné, že chceme oba vydržet chytat celou noc.
Ráno se stala věc, která se mi vůbec nelíbila a proto jsem poprvé v životě proti něčemu podal protest.
U snídaně jsem se ptal hlavního pořadatele, v kolik bude losování (protože se s tím někdy operativně šoupe oproti propozicím).
Bylo mi řečeno, že v půl deváté a to jsem o tom několikrát ujišťoval.
My jsme spali a bydleli kousek za stromy, takže jsme se tam v klidu odebrali míchat krmení.
Nasypali jsme směsi, namočili TTX a pak Petr nakopnul centrálu a vrtačka se dala do tance.
Od té chvíle už není nárok něco slyšet.
Po chvíli a bylo to v osm hodin najednou slyšíme, jak někdo huláká (možná po několikáté):“SEMA, losujeme!!“.
Tak tam Petr letěl a přišel pěkně vytočenej, že když tam dorazil, tak mu vrazili číslo do ruky-že jako vylosovali za nás.
Předchozí večer jsme sáhodlouze řešili, kdo z nás bude losovat, protože mně to nikdy moc nešlo a tak to měl být Petr.
Kolem losování je spousta pověr a rituálů, který si chce každej logicky ošéfovat sám a navíc když jde o místo pro dva lidi na 24 hodin, tak je to jasný, jak je los důležitej.
No, tak jsem tam šel, pustil se do pořadatelů a pak podal protest.
Pokud se někdo na losování nedostaví, nebo přijde pozdě, pak pochopitelně buď bude diskvalifikován, nebo někdo losuje za něj.
Děje se to běžně a nic proti tomu.
My ale nic nezmeškali a to, že si druhý z pořadatelů usmyslí, že se bude losovat o půlhodinu dřív bez toho, že by to závodníkům někdo oznámil (nebo lépe-zeptal se jich, jestli s tím souhlasí, což je také běžná praxe), to skutečně nepovažuji za korektní.
Stejně nekorektní je pro mne sestavovat jury až po tom, co vznikne problém, sestavit ho kupodivu z lidí, kteří vylosovali místa, ze kterých se jim už chtít nebude (forhont,druhej forhont,horní forhont a dokonce snad i zástupce tlupy, která losování zmastila….) to se mi nelíbí.
Jakej div, že náš protest neuspěl a ještě jsme vypadali jak blbci, když tam kdosi prohlásil, že „kam bychom se dostali, kdybychom lpěli na principech a pravidlech“.
To bylo už skutečně úžasný.
Pokud někdo argumentuje tím, tam přijel na přátelskou gulášovku (pro neznalé-gulášové závody jsou neprestižní závody, které o ničem nerozhodují a jsou jen zážitkem za přítomnosti věcných cen-často ale velmi hodnotných), tak to my přijeli také, ale právě proto, abychom si mohli užít pohodu a věnovat se rybařině, je potřeba mít oporu v pravidlech a jistotu, že se dovoláme práva a ne, že nikomu už se nechce přelosovávat a všichni se už rozjíždějí na místa.
Pořadatel měl říct:“Sorry,my jsme to zkurvili a tak se to přelosuje a my se všem omlouváme“
A ne pak ještě zjistit, že Toi-Toi budky taky nebudou, takže všichni budou chodit dva dní srát po okolí.
Domnívám se, že tento opravdu minimální a ne zrovna luxusní (ale aspoň něco) komfort, je zakalkulován do startovného atd.
Takže to dopadlo nakonec přesně tak, že my-postižení, jsme skutečně šli chytat do sektoru,který jsme si nevylosovali,nasraní, otrávení a to bezpráví v hlavě člověku strašilo celou noc, protože spát nešel ani na vteřinu.
Nu, co se dalo dělat.
Museli jsme se s tím poprat a tak jsem Petrovi řekl, že jim za to aspoň všem natrhneme prdele (to neznamená nějakou brutální sexuální praktiku, nýbrž je tím myšleno, že je porazíme na hlavu i na takovém nechtěném místě-pozn.aut.)
Každý je totiž radši, když už vylosuje špatně, aby si špatně vylosoval sám, protože sám sebe každý vždycky nějak omluví.
Buď může skuhrat, že mu forhont vypadnul v losovacím zařízení z ruky, nebo že losoval špatnou rukou, atd…
Ano.
Může to vypadat malicherně, ale je zvláštní, že po straně vám dá každý za pravdu, nicméně s tou pravdou nevystoupí ve chvíli, kdy o ni skutečně jde.
To jsou věci, které mně na lidech velice vadí a tímto u mne lidé klesají.
Inu ať tak, či tak, prostě jsme se nastěhovali na vylosované místo (kolmý svah až do vody) a jali se čistit břeh i vodní porost.
Musel jsem do vody po krk, protože tam, co jsem se posadil, byla i ve vodě džungle, ale to jsme nebyli určitě sami s podobnými zážitky.
Po vylezení z vody jsem podstoupil nerovný boj s kopřivami a i když jsem si velice barvitě představoval , že jsou to komunisti, tak jsem se jimi prosekával obtížně a sám jsem také četné rány ve formě spálenin utržil.
Pak jsme nanosili vercajk, rozbalili, rozestavěli, nachystali a čekali na signál.
Před tím jsme něco pojedli v místním včelím restaurantu, protože bylo jasné, že „tato noc nebude krátká“.
Pak už klasická rutina-signál, krmné koule, druhý signál, nahodit a chytat.
Mně ryby najela poměrně později a tak Iva, která seděla nahoře na břehu měla možnost ke komentářům typu:“Taky bys mohl, Azbeste, tomu Petrovi s tím chytáním trochu pomoct….když už jste team….“
Apod.
Nutno dodat, že měla pravdu, protože Petr tahal z vody spousty nářadí a to především lopaty, kdežto já jen nezúčastněně přihlížel a dohlížel na regulérnost lovu.
Pak najely uhelky a rýče i mně a dal jsem se do toho.
Byly to lavinovité nájezdy, kdy jsem vytáhl třeba čtyři velecejny po sobě a pak hodinu čučel, jak blbý děcko a nedělo se nic.
A tak to šlo na střídačku až do poločasu.
Petr chytal víc ryb a tak jsem byl zvědav, kolik po prvních 10-ti hodinách navážíme.
Chudáci Ouřadové a Myron se při vážení div nestrhli a zabralo jim to skoro celou dvouhodinovou pauzu, kterou jsme my zbývající mohli využít k občerstvení a přípravě.
Ryb se nachytalo hodně a to zvlášť někde pochopitelně.
Po pauze se startovalo znova a začal noční lov, který nebyl zdaleka tak strhující, ale bylo to zas něco jiného a pohled na les feederových prutů osvětlených ligisticky (chemická světla), byl působivou podívanou….teda do té doby než padla mlha, jak v hororu o Králi Šumavy.
Byl jsem se projít, něco sníst a natáhnout si na chvíli záda na bufetní lavici.
Myslím, že tolik hodin bez pohybu není nic moc ani pro zažívání, ani pro krevní oběh, stejně jako pro svaly i klouby, takže vřele doporučuju po několika hodinách se aspoň trochu rozhýbat.
I proto není úplně ideální sedět zapikolován ve svahu, protože když člověk po X hodinách vstane,tak ho tak brní nohy, že to zavání minimálně nedobrovolnou lázní za přítomnosti kýble s krmením.
Ve druhé části závodu dlouho nedělo vůbec nic.
Až když jsem napíchnul pár velkých patentek, které mezitím dokončily klepání bačkorama, mi přišly záběry a já vytáhl první tři mrmláky během asi druhé hodiny druhé poloviny závodu.
Rigor Mortis cejnům vůbec nevadilo a mrtvé patentky jim chutnaly stejně, jako živé.
Chutnaly však také trumanům a to bylo něco, čeho jsem se obával.
Nachytali jsme těch nenažranců tolik, že musím uznat, že tak dokonale opíchán jsem nebyl už dlouho.
Každý třetí měl úspěch se svými jedovatými ostny a záněty se hojily pak ještě řadu dní.
Záběry byly opět nepravidelné a Petr chytal zase víc ryb, ale tak dvě hodiny před koncem už to hodně sláblo.
Tak jsem vyhlásil akci – překrmení na druhou stranu řeky.
Začali jsme makat.
Často jsme přehazovali a stříleli malé dalekonosné kuličky.
Vytěžili jsme z toho sice jen pár ryb a ještě ne velkých, ale docela nás to bavilo a po tom dlouhém stereotypu jsme potřebovali změnu a nějaké vzrušení.
Pak už přišel konec, vážení, balení, vyhodnocení a vyhlášení výsledků.
Nejvíc se chytalo kolem dolního forhontu a Kukačky tam udělaly něco kolem metráku přesně 113650 gramů, což bylo vítězství.
Na druhém místě byli Technik s Pájou s váhou 85650 g.
My skončili za nimi o 1200g s váhou 84450g, takže jsme těch prdelí natrhli nakonec docela dost a skončili na bedně taky..
Ty čtyři zadky, co zůstaly vcelku, měly kliku, protože kdybychom tušili, že si stojíme tak dobře, asi bychom se pousilovali zabojovat ještě víc, ale je fakt, že Kukačky asi nalosovaly takovej flek, že bychom na ně neměli.
Teď přijde druhá věc, která se mi nelíbila a to stav ryb, v jakém byly po těch 10-ti, respektive 12-ti hodinách ve vezírku.
Jednak jich tam byla kvanta, a i kdybychom měli 2-3 vezírky na hlavu, bylo by to málo.
Stejně důležitá je ale doba, kterou ve vezírcích musely strávit a ta byla nepřiměřeně dlouhá.
Ryby byly zmordovaný a ani to nebudu popisovat.
Pokud by se měl chytat další maratón, tak navrhuji zdražit startovné a zaplatit víc rozhodčích tak, aby byl třeba jeden na sektor, nebo na několik sektorů a vážil průběžně po několika hodinách průběžně.
Ryba ve vezírku neustále plave a rozdírá si jak tlamku, tak ploutve o síto.
Po deseti (dvanácti) hodinách je to už neúnosné a ryba je přece kámoš.
Jinak počasí bylo fajn a jen chvilku nás postrašilo.
Navíc teda maraton je maraton a při odjezdu, když jsem odvezl Markétu do Nymburka na nádraží a vracel se přes Sadskou, tak jsem měl během půl kilometru dva takový mikrospánky, že jsem přejel do protisměru.
Hned za cedulí označující konec obce, jsem našel první cestu do lesa, kde jsem zastavil a na dvě hodiny okamžitě zemřel.
Dík patří organizátorům a také sponzorům, kteří dodali věcné ceny.
Ouřadové chtěli někomu udělat radost bramborovou medailí a brambor dotyčnému koupili celý pytel.
Vyšel ale na ně, takže asi drží chlapci doma bramborovou dietu :-))