Tak dnes mne v poště potěšil velice tento mail, který mne utvrdil v názoru, že jsem podpořil a podepsal dobrou věc.
Vážené signatářky, Vážení signatáři omluvy paní Therese Schwarzenberg,
rád bych ještě jednou vyslovil poděkování, za Váš postoj, kterého si paní
Schwarzenbergová velice váží. Byl jsem na to opravdu hrdý, zvláště ve chvíli, když jsem jí mohl naši omluvu předat a vyslechnout její slova uznání. Ptala se mne, jak celá záležitost vznikla, kdo jsou lidé, kteří se k omluvě připojili. Řekla mi, že rakouská média dění v naší zemi velice sledují protože jsme sousedé. Zajímala se o dění u nás. A opakovaně poděkovala. Vyřídil jsem jí pozdravy a přání mnohých z Vás, která se o víkendu bohužel nenaplnila, že byste si na pražském hradě přáli jako první dámu právě ji. Bylo to velice milé setkání s příjemnou paní, skutečnou dámou. Byly to
chvíle, kdy jsem také díky Vám nemusel stydět ani za to, že iniciátoři lživé kampaně v ní nadále bez uzardění, ač usvědčeni ze lží, na Hradě pokračují (tajemník Jakl).
Vzpomněl jsem si cestou na citát Dietricha Bonhoeffera, odpůrce nacismu,
popraveného na konci války, který pro svobodné občany v naší zemi neplatí:
"Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem, nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem, nebyl jsem přece sociální demokrat.
Když přišli pro odboráře, mlčel jsem, nebyl jsem přece odborář.
Když přišli pro Židy, mlčel jsem, nebyl jsem přece Žid.
Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat."
Vás, kteří jste se v tuto chvíli ozvali, byly neuvěřitelné 4000!
Sehr geehrte Damen und Herrn!
Ich bin zutiefst ergriffen über die großartige Unterstützung die ich aus
Tschechien durch ca 4000 Unterschriften erhalten habe.
Tschechien nimmt einen großen Platz in meinem Herzen ein und auch wenn das
Land jetzt eine schwierige Periode durchlaufen muss, bin ich sicher, dass
sich eine faire Demokratie etablieren wird.
Ich möchte mich nochmals sehr herzlich bedanken Therese Schwarzenberg
Vážené dámy a pánové!
Jsem hluboce dojata velikou podporou, které se mi dostalo více než
čtyřmi tisíci podpisy z České republiky. Česká republika zaujímá v mém
srdci velké místo a i když tato země musí nyní procházet těžkým
obdobím, jsem si jistá, že se v ní nakonec ustaví čestná demokracie.
Chtěla bych ještě jednou všem srdečně poděkovat.
Therese Schwarzenberg
foto z předání podpisových archů.
Všechny Vás zdravím a je mi ctí, že jsem se mohl s Vámi alespoň takto na dálku mailem seznámit a setkat.
Přeji hezký den a neztrácet naději a odvahu
Mgr. Tomáš Drobný
Vážený pane Schwarzenbergu,
v posledních týdnech byla v naší zemi zorganizována nejšpinavější polistopadová volební kampaň, která byla završena porušením pravidel demokratické soutěže lživým inzerátem od bývalého důstojníka komunistické Státní bezpečnosti. Spodní proudy v našem národě rozpoutaly demagogické tažení, které uplynulé dny přiřadilo k nejsmutnějším obdobím české historie, jakými byla „hilsneriáda“, uštvání spisovatele Karla Čapka, likvidace hrdinů II. a III. odboje nebo hysterie proti signatářům Charty 77.
Vaše odvaha a odhodlání, se kterými jste musel čelit pomluvám útokům na Vaše nejbližší a Vaši čest, si zaslouží hluboký obdiv. Chtěl bych Vám proto z celého srdce poděkovat za to, co jste vykonal pro obnovu demokracie v České republice, a také za vše, co jste musel pro její obhajobu podstoupit. V duchu sloganu, který se stal symbolem naděje pro dva a čtvrt milionu Čechů, si dovolím připojit: KARLE, DĚKUJI!
V úctě
Tomáš Drobný
Lid versus Miloš Zeman.
Myslím tím tu část českého lidu, ke které patřím. Vnímám všude spoustu vyjádření v tom smyslu, že lidé nechtějí, či nemohou přijmout Miloše Zemana za svého prezidenta. Zejména proto, k jak unfair způsobu boje se uchýlil a co všechno se oprávněně lze domnívat o pozadí jeho minulosti, současnosti a hlavně budoucnosti v politice.
Také vnímám ze strany zemanovců nerudné výkřiky o tom, jak ti zhrzení intelektuálové mají držet hubu, jak by umělce vyhnali ze země, jak by protestujícím zatnuli tipec a vůbec jak by se vypořádali s nespokojenými poraženými.
S námi.
Od Zemanových voličů jsem četl a slyšel v podstatně vyšší míře agresivní vulgaritu bez argumentace. Je jasné, že v tak vypjaté atmosféře trvající 14 dní, občas člověku ujely nervy, ale ta míra ujetí byla někdy skutečně příšerná a zoufale primitivní. Jediné argumenty byly papouškování Zemanových leváren a popírání skutečností. Tato kampaň byla tak ubohá a falešná, že pokud měla úspěch a z této křivosti vzešel vítěz, je to divné. Nikdo netvrdí, že nevyhrál dostatečným počtem hlasů - potud demokracie byla naplněna, ale to, že ty lopaty hnoje házel M. Zeman bez omezení na všechny strany, to byla hlavně vina nedůrazných a neschopných moderátorů a medií, která mu to bohužel umožnila i když na druhou stranu byla tendenční naopak proti němu.
To je paradox.
Zeman se svým zupáckým patosem přeřval všechny včetně K. Schwarzenberga, protože se nechali. Protože slušný člověk se ve společnosti takového člověka neprosadí a se slušností a férovostí nemá nárok býti slyšen. Způsob, jakým zesměšňoval paní Čáslavskou by v normální společnosti dopadl tak, že by někdo vstal a dal mu facku. Slušný člověk se po pár minutách sebere, odejde a nechá takového v kroužku věrných obdivovatelů, kteří jsou ze stejného těsta, což potvrzují i v těchto diskusích mnozí úrovní svých příspěvků – uvidíte ostatně sami v diskusi pod článkem.
Projev nesouhlasu s výsledkem voleb je legitimní možností vyjádření vlastního názoru. Zdejší "vyhazovači", kteří by umělce vymetali z republiky atd., jen dokazují onu kritizovanou duševní a inteligenční chudobu Zemanových obdivovatelů. To je jeho i jejich styl. Jen je zarážející, že jich je opravdu hodně a nelíbí se mi, že tato většina má rozhodovat o směřování této země. To je taky daň za demokracii.
Ani já nepovažuji Miloše Zemana za svého prezidenta. Nevolil jsem ho, nechci, ho, nevěřím mu a nemám ho rád, takže mne nikdo nedonutí s jeho nominací souhlasit. Musím jen akceptovat realitu a pět let vydržet skutečnost, že jeho sebestřednou aroganci budu vidět v mediích ještě častěji.
Překvapil mne jeho rozhovor s Václavem Moravcem večer po volbě, protože tam mluvil najednou jako kniha, byl pozitivní, místy zábavný a člověk by mu skoro věřil, že má vizi jak dál, ale jednak je prostě nedůvěryhodný a pak měl už taky slušně pod čepicí...dosti slušně, což se ale dá v takový večer tolerovat.
Podle mne je průser v tom, že tato země nemá v současnosti pravicovou osobnost, která by měla šanci uspět-tedy takovou, které by do toho šla. Osobnost silnou, medálně snesitelnou, charismatickou, zajímavou, inteligentní, verbálně zdatnou a lidskou. Ti moudří a zkušení se radši zabývají něčím jiným než politikou protože dobře vědí, že na to člověk musí mít silný žaludek, ostré lokty a hroší kůži-což jsou přesně ty atributy, kterými M. Zeman disponuje v míře naprosto nebývalé.
Já bych u prezidenta očekával také významnou míru lidskosti, ale M. Zeman je člověk bez emocí (kromě agrese a nadšení ze sebe samého), chladný kalkulantský mozek a bezohledný štváč. Myslím si, že s jeho přístupem je očekávání nějakého spojování národa marné. On má především VLASTNÍ OSOBNÍ AMBICE spojené s ambicemi a cíly těch, kdo stojí za ním (financování a další formy podpory) a pak až daleko někde vzadu (pokud vůbec) je skutečný náznak starosti o zemi, národ a lid-byť se tím ohání hlava nehlava. To jsou ale jen řeči.
Jeho kampaň byla vedena jistě velice profesionálně a účelně za použití všech…opravdu bohužel všech dostupných prostředků potřebných ne k prezentaci Zemana jako muže, politika, člověka, státníka a kandidáta na funkci prezidenta. Účelnost cílila téměř výhradně na pošpinění kokurenta, jeho dehonestaci, poplivání, zesměšnění a o urážky nebyla nouze. Jeho poradci dobře věděli, že míření na nízké pudy (závist, nenávist, nepřejícnost,…) budou fungovat na mnoho voličů.
Bylo také vidět, jakou skladbu měly oba tábory. Na straně Zemana vypasení kravaťáci ve stylu papalášů a bafuňářů (např ti, co jej na TV obrazovkách po volbě oslavovali a vyvolávali) většinou starší padesáti let a minimum umělců, sportovců, inteligence či mladých. Naopak na straně Karla Schwarzenberga se jednalo zejména o mladé nadšené lidi, kulturní frontu, lidi vzdělané a humanisticky zaměřené. Tedy částečně souboj jiných generací a také jiných světů. Volby určitě nebyly zmanipulované, či jinak nedemokraticky postižené, jen mne mrzí, že skutečně prohrála slušnost, morálka a pravda.Opravdu se nemohu smířit s tím, jakými prostředky dosáhl budoucí prezident na svou novou funkci. Nehodlám mu to odpustit a zapomenout na to, kým ve skutečnosti je, co a kdo je za ním. Ještě víc mne v tom utvrdil výrok Klause, který už také není mým prezidentem. Jestli t Ale já si myslím, že to byl jen výrok dokazující Klausovu skutečnou lidskou malost. Kopnutí do ležícího.
Jsem rád, že jsem mezi Zemanovy voliče nepatřil ani já, ani nikdo z mých přátel a blízkých. Aspoň malá satisfakce, kterou zmínil p. Schwarzenberg v krátkém projevu po prohře. Jeho volební team se nedopustil žádné lži, ani podpásovky, na což může být hrdý, ale je pravda, že slušností a ctí se v politice asi vyhrává velice málokdy - pokud vůbec někdy.
Nezbývá, než doufat, že budoucí prezident vezme aspoň částečně rozum do hrsti a zamyslí se nad tím, co by mohl udělat pro to, aby jeho osoba přestala lidi rozdělovat. Kdyby změnil zásadně přístup svého konfrontačního projevu, který používá notoricky na každého, mohlo by to jemu i ovzduší velice prospět.
Proti jeho gustu je totiž v naší společnosti poměrně výrazný „dyšputát“.
Tak se držme.
Hnus, křivost a hajzlovství Zemanovy kampaně.
Myslím, že je signifikantní, že méně morální a intelektem příliš neobdařená část spoluobčanů bude volit svého kandidáta Milouše a je to jejich nezadatelné právo.
Pokud někdo ctí sprostotu, křivost, lež, neúctu, nepřítomnost pokory a morálky-pak mu nic jiného nezbývá. Já zvolil p. Schwarzenberka a přeju mu úspěch, který bude i mým úspěchem.
V opačném případě Zeman mým prezidentem prostě nebude. Nebudu ho ctít, ani respektovat. Je to zloděj a bezcharakterní křupan.
O těch, co se v něm vidí, si myslím a říkám své. To je zase moje právo. Pokud se ti lidé dívali na Zemanovu sprostotu a křiváctví, na jeho lhaní a zapírání, na neodpovědi konkrétních otázek, na hulvátství k ženám, na samolibou sebestřednou, jeho již dávno nudný rádoby hřímavý patos a nechutný pošklebek místo úsměvu...a pak mu dají hlas a zastávají se ho, pak si o nich skutečně musím myslet první větu tohoto článku a myslím. Nemám jinou možnost.
Pokud se Vás to týká a uráží Vás to, tak se i zároveň omlouvám, ale bohužel to nezměním. Není jak.
Kromě odevzdání hlasu a projevování názorů nám nic jiného, než čekání nezbývá.
Ona ta věta o volbě podle svého vědomí a svědomí má významný smysl.
Máme vědět, koho volíme a proč.
Já mám naprosto jasno a své názory obhájím před každým pomocí skutečných argumentů. "Argumenty" typu-koktání, ráčkování, Benešovy dekrety (lež a cílené překrucování citace), rodina manželky (nesmysl), jazyk manželky(nesmysl a neomalenost), Bildebrg(katastrofický neověřený scénář v žádné debatě nediskutovaný a nedotazovaný nikým), spojení s Kalouskem a účast ve vládě(neopodstatněné a v případě volby neperspektivní-navíc Zeman má podstatně strašnější historii v podobě Šloufa, Grosse, Mrázka...a hlavně-kníže skutečně nepotřebuje krást)...a takto můžete vyjmenovat všechny náboje zemanovců. Jsou slepé.
Jediný Zemanův komunikační prostředek je dezinterpretace a ohýbání-až lámání skutečností, pokud si je rovnou nevymyslí jako například ohavné lži o obracení se Ladislava Smoljaka v hrobě kvůli podpoře Zdeňka Svěráka, které se okamžitě postavily všechny Smoljakovi děti.
Lhát ve svůj prospěch o zemřelých, kteří se nemohou ozvat, to je už zvrácenost.
A nebo údajná informace o tom, že sudeťácký předák Bernd Posselt děkuje knížeti za podporu ohledně Benešových dekretů. Sám Posselt toto dementoval a uvedl, že Zeman lže. Ten se odvolal na to, že nečetl Sud Deutsche Zietung, ale Britské listy. Ovšem Britské listy vyvrátily okamžité rovněž, že by o tomto cokoli napsaly.
Takže Zeman prostě jasně a vědomě lže.
Ale lidem s nižší rozlišovací schopností zejména v oblasti vkusu a morálky je forma sebeprezentace MZ dokonce sympatická a obdivují ho, což považuji za deviantní.
Já mám svědomí skutečně čisté.
Osobní vzkaz pro p. prof. Franze.
V prvním kole bych Vás byl býval volil, kdybych nevěděl, že v naší zemi plné předsudků nemáte šanci a můj hlas by přispěl Zemanovi.
Dnes jsem rád i proto, že jsem nenaletěl (respektive naletěl, ale nálet jsem nedokonal) vašim vznešeným tezím a empatickým projevům-často pozoruhodně vyváženým.
Svou podporou rudého a křivého potměšilce Zemana jste mne přesvědčil o tom, že jste sráč.
Po prvním kole jste naprosto pevně prohlásil, že nikomu veřejně nesdělíte svou volbu do druhého kola, protože lidé mají volit podle vlastní vůle, jelikož nejsou tupé stádo.
Tím, že jste své slovo nejen porušil, ale naopak jste zradu sama sebe a tisíců svých voličů velice přesně načasoval tak, aby demoralizovala jejich řady i ostatní voliče p. Schwarzenberga a tím jste dal najevo, co jste zač.
Teď už si myslím, že jste měl tento plán úplně od začátku a koordinoval jste možná i své kroky s volebním štábem Zemanovců.
Jak moc dobře platí?
Vy moc dobře víte, že vaši (velké písmeno v oslovení znamená projev úcty, kterou k vám již nechovám), že vaši voliči byli humanistického zaměření, lidé empatičtí, svobodomyslní a že valná většina jich by se jistě naklonila k podobně etablovanému knížeti.
A tak jste to udělal. Některé slabé, nerozhodné, flegmatické, laxní, labilní a jinak tvarovatelné jste ovlivnil opačným směrem.
Naprosto promyšleně s bytelným timingem.
Vaše volba je vaše věc a plně ji respektuji, ale hrát si před kamerami na charaktera a pak udělat tohle?
Aby vám mráz tu pokérovanou prdel (nic proti tatoo) roztrhnul vejpůl...
Zeman je rudý, demagogický dobytek.
Nebudu si ho vážit, ani jej respektovat - byť by vyhrál.
Prohru ponesu útrpně s vědomím, že vyhrál silnější, ale horší. Král Kazisvět. Nemohu už víc, než odevzdat svůj hlas p. knížeti a zoufale doufat, že rozum má víc lidí. Bohužel ale vím, že křupanů je víc.
Jsem hrd a pyšen na to, že jsem mezi svými příbuznými a přáteli neodhalil ani jednoho, kdo by se snížil k volbě Zemana, který reprezentuje výraz - potměšilý bazilišek.
Chci jen říci, že pokud někdo v hospodě mlátí do stolu a stěžuje si, že se v politice a ve společnosti vytrácí slušnost i morálka - a pak dá hlas Zemanovi, zaslouží si místo žrádla třikrát denně dostat sukovicí přes držku takovou ránu, že sukovice zapláče.
TOMU TEDA ŘÍKÁM PECH!!!
Mám úplně čerstvej zážitek-pohříchu negativní.
Pod oknem mám světelnou křižovatku a na červenou (jak stylové) tam zastavila polepená dodávka s tlampačem na střeše, že který kvákal hovězí hlas vybízející k tomu, aby všichni pitomci šli volit Zemana (dle mýho názoru tohle nikoho jinýho, než mentálního invalidu nemůže oslovit).
Okamžitě do mne vjela činorodost, začal jsem lítat po bytě a shánět pomůcky, ale ta smůla...
Vůbec se mi nepovedlo zprovoznit paintballovou pušku a navíc-v lednici ani jedno vejce!
Tak jsem trochu skleslej. Konečně jsem se mohl aktivně zapojit do volební kampaně.
Jóóó holt...ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM.
Příště už budu ready-TAK PŘÍSAHÁM:-).
Trocha dějepisu ...
Jihočeští Schwarzenbergové a vítězství nad komunistickým lhaním
Pravda je taková, Jihočeši měli velké štěstí, že následníky mocných
Rožmberků se stali právě šlechtici původem z Dolních Franků, kteří se ovšem
rychle sžili s českým prostředím. Považuji proto za nutné poslat znovu
všechny mýty tradující se o tomto rodu do říše zloby, hloupostí a nesmyslů,
kam právem patří. Na našem území působily dvě větve tohoto starobylého rodu
Schwarzenbergů - krumlovsko-třeboňská a orlická.
Mýtus 1 - zmocnili se za laciný peníz pobělohorských konfiskací
Pravda je taková, že hrabě Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu obdržel od krále
českého Ferdinanda III. inkolát čili volně řečeno právo usadit se v Čechách
teprve v roce 1654 a první panství Třeboň regulérně zakoupil za „tržní cenu"
v roce 1660 tedy čtyřicet let po bitvě na Bílé Hoře. Roku 1670 byl za své
služby panovníkovi jeho rod povýšen do stavu říšských knížat.
Mýtus 2 - germanizátoři
Hloupost nejvyšší. Schwarzenbergové byli českými vlastenci, podporovali
české školství a významně se podíleli na založení Národního muzea i
Národního divadla v Praze. Na jejich panstvích s převahou českého
obyvatelstva se úřadovalo česky a jejich úředníci včetně Němců museli být
bilingvní a ovládat obě zemské řeči - češtinu a němčinu. To se týkalo obou
větví krumlovsko-třeboňské i orlické, ze které pochází prezidentský kandidát
Karel Schwarzenberg.
Mýtus 3 - bránili prý technickému pokroku
O opaku svědčí mimo jiné na svoji dobu technicky unikátní dílo
Schwarzenberský kanál z přelomu 18. a 19. století, které umožnilo rychlé
plavení dříví mezi Vltavou a Dunajem. Rovněž na svých panstvích podporovali
moderní metody hospodaření v zemědělství a lesnictví a dali zelenou i
průmyslu.
Zasloužili se též o rozvoj železnic. Kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu z
hlubocké primogenitury provedl 17. listopadu 1866 slavnostní výkop na
zahájení výstavby železniční tratě mezi Českými Budějovicemi a Plzní a
zároveň byl významným členem společnosti, která postavila dráhu mezi Vídní a
Chebem a Českými Budějovicemi a Prahou. Jeho vnuk Jan Nepomuk se pro změnu
zasloužil o výstavbu místních pošumavských drah.
Mýtus 4 - utiskovali lid
Na jejich jihočeských schwarzenberských panstvích se nekonaly žádné selské
vzpoury. Již na konci 18. století, tedy dávno před působením Karla Marxe
neblahé paměti, zřídili Schwarzenbergové penzijní fond pro své zaměstnance.
V roce 1893 pak na Hluboké založili mateřskou školku a to nejen pro děti
svých zaměstnanců. Provozovali rovněž domovy důchodců pro staré vysloužilé
pracovníky, kteří v nich měli veškeré zaopatření. Jejich zaměstnanci, kteří
se hrdě nazývali Švarcnberáci, dostávali deputáty jako otop na zimu, vánoční
balíčky, které tvořila zvěřina, ryba atd. Dále fasov ali oděvy, obuv a mnozí
z nich bydleli ve služebních bytech za laciný peníz. „Náš byt tvořilo šest
místností na Šteklu, a za to jsme ve čtyřicátých letech minulého století
platili měsíční nájem pouhých 56 korun,“ vzpomíná vdova po schwarzenberském
podkoním Marie Kabourková.
Talentované děti a to nejen svých pracovníků také posílali na své náklady na
studia.
Mýtus 5 - kolaborovali s nacisty
Jedna z nejhorších komunistických lží. Obě větve rodu - hlubocká
primogenitura i orlická sekundogenitura - si zachovaly tvář a jejich členové
patřili mezi upřímné a aktivní antinacisty. Poslední hlubocký kníže Adolf
dal ve třicátých letech milion korun na výstavbu pohraničního opevnění, za
války byl nucen uprchnout do emigrace, žil v USA. Jeho protinacistické
smýšlení ocenil též Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta,
který prohlásil, že do podpory odboje se Adolf Schwarzenberg zapojil ihned a
nacisty z duše nenáviděl.
Ještě dříve na podzim roku 1938 odcestoval do Berlína za říšským vůdcem SS
Himlerem, u kterého osobně intervenoval za propuštění svých dvou zaměstnanců
ředitele panství Antonína Nikendeye a jeho řidiče Jana Jílka, které zatklo
gestapo po záboru Sudet u Horní Plané. Jeho bratr Jindřich, který se po
Adolfově odchodu do emigrace ujal správy majetku, byl za války uvězněn v
koncentračním táboře Mauthausen. Na orlickou i hlubockou větev nacisté
uvalili nucenou správu.
Ostudu si neudělali ani příslušníci orlické větve, Karel VI. Ze Schwarzenbergu, otec současného prezidentského kandidáta, byl tvůrcem
prohlášení české šlechty z roku 1938, ve kterém přísahali signatáři ujistili
prezidenta Beneše, že českou zemi budou bránit pře Hitlerem až do „hrdel a
statků". Jako nadporučík v záloze pak v květnu 1945 vele v Čimelicích na
Písecku protinacistickému povstání a v této obci pak byl až do roku 1945
předsedou místního národního výboru. Jeho bratr František a tedy strýc
současného Karla bojoval v Praze na barikádách, kde dokonce jako poručí ;k
Československé armády převzal kapitulaci německé posádky na Wilsonově
(Hlavním) nádraží.
Pravda je jiná než rudé bajky
Někteří nevědomí a rudou slepotou postižení jedinci šíří pohádky o tom, že
šlechtici byli zdegenerovaní. Já tedy jenom připomenu, že kníže Adolf
Schwarzenberg vystudoval dvě vysoké školy, právnickou fakultu české Karlo-
Ferdinandovy univerzity v roce 1912 a za dob své americké emigrace získal
doktorát politických věd na kolumbijské univerzitě, což ocenil i Jan
Masaryk. Karel VI. vystudoval historii na vídeňské univerzitě, patřil a
stále patří mezi nejvýznamnější české heraldiky.
Když se po osvobození v roce 1945 se komunisté pokoušeli zmocnit majetku
hlubocké větve na základě tzv. Benešových dekretů o zabavení majetku zrádců,
kolaborantů, Němců a Maďarů, tak narazili. Vzhledem k již zmíněným
protinacistickým postojům knížete Adolfa, posledního Schwarzenberga na
Hluboké, to nebylo možné. Nezbylo tedy, než si vymyslet speciální
protiústavní zákon o vyvlastnění hlubockých Schwarzenbergů. Ano jedná se o
protiústavní zákon, protože právní normy musí mít obecnou platnost a nemohou
být namířeny proti konkrétním lidem nebo rodinám.
Přitom sami schwarzenberští zaměstnanci posílali na úřady obnovené
Československé republiky petice, ve kterých žádali, aby jejich dobře vedený
a obhospodařovaný majetek zůstal dosavadním vlastníkům. Tato prohlášení na
podporu svých majitelů podepsaly stovky schwarzenberských pracovníků! Tak
například zaměstnanci chýnovského velkostatku napsali schwarzenberské
závodní radě v Českých Budějovicích. „ Dr. Adolf Schwarzenberg prokázal svůj
protinacistický postoj nejen slovy nýbrž skutky, a musil před nacisty
uprchnout do ciziny. Jeho majetek byl pak jako majetek nepřátel říše zabaven
gestapem. N a základě těchto skutečností máme pevně za to, že konfiskace
schwarzenberského majetku nepřichází v úvahu.“
O vztahu obyčejných pracovníků k „vrchnosti“ svědčí slova již zmíněné paní
Kabourkové. „Byli dobří a lidu přáli.“
Úsměvná je historka ze srpna roku 1945, kdy přijel chýnovské „napravit“
jakýsi komunista Víšek z Tábora, který se je snažil přesvědčit, aby statek změnili na kolchoz podle sovětského vzoru. Neuspěl a byl ze statku slušně,
ale velmi rázně vykázán. Zmohl se jen na ubohou výhrůžku, „abyste později
nelitovali.“
Komunisté, kteří v rámci parlamentní rozpravy při projednávání zákona Lex
Schwarzenberg v červenci 1947, vykládali cosi o útlaku prostého jihočeského
lidu, vědomě lhali. Vrcholem bolševického idiotství se stalo vystoupení
komunistického poslance Josefa Janouše, který de facto prohlásil, že sice
Schwarzenbergové poskytovali svým zaměstnancům určitě sociální výhody, ale o
to víc je museli vykořisťovat. Orlická větev si udržela svůj majetek až do bolševického puče v únoru 1948, kdy rodina Karla VI. Schwarzenberga odešla do Rakouska.
Jan Ziegler|dnes 13:56|karma článku: 36,18|přečteno: 2093 x