Den bez snídaně
Někteří však mají se snídaní problém nejen kvůli tomu, že ráno nestíhají (což jsou většinou stejně jen výmluvy), ale také kvůli ranní nechuti cokoli pozřít. Často se pak na konzultacích ptají, zda je opravdu nutné se do jídla nutit.
Snídaně je opravdu velmi důležitá. Vynechání snídaně a případně i svačiny způsobí, že organismus pojede celé dopoledne „na dluh". A na oběd tak budete mít mnohem větší hlad a sníte asi i větší porci, než kdybyste snídali. Navíc je velká pravděpodobnost, že si jako hladoví vyberete jídla tučnější a kaloričtější, s tím, že jste přece nesnídali a můžete si to tedy dovolit. Ovšem vynechávání jídel se opravdu nevyplatí – lidský organismus v obavě, že se nachází v potravinové krizi, totiž začne podporovat procesy utváření tukových zásob a většina přijaté energie při obědě se uloží ve formě tuku.
Na druhou stranu stres v podobě nucení se do jídla také není úplně nejlepší. Na snídani je potřeba udělat si čas. Rozhodně si budete muset nařídit budíka o něco dříve, než jste byli zvyklí. Jako první byste se měli napít vody (ne studené) nebo vlahého bylinkového čaje – tekutiny trochu nastartují trávení. Pokud opravdu snídat nemůžete – ať už z důvodu časového, nebo proto, že na ni nemáte chuť – vyzkoušejte např. tekutou snídani. Velmi populární začínají být smoothies - stačí rozmixovat jakékoli sladké ovoce. Díky banánu docílíte krémovitosti i sladkosti, dále je nutné přidat vodu. Abyste se více zasytili, je vhodné přisypat např. ovesné vločky, které vám dodají potřebnou vlákninu i sacharidy. Experimentovat můžete i s bílým jogurtem, avokádem, mraženým ovocem, lněným nebo chia semínkem, pro vyšší výživovou hodnotu můžete přidat i kvalitní proteinovou směs. Pak už stačí jen přelít do šikovné cestovní sklenice nebo termohrnku a vzít s sebou na cestu do práce nebo ještě lépe vypít v klidu doma.
Oblíbená snídaně – snídaňové cereálie
Velmi populární jsou různé müsli směsi či kukuřičné lupínky, které se jednoduše zalijí mlékem. Je taková snídaně ideální? Müsli směsi jsou velmi často přislazovány, obzvláště v případě zapékaných směsí, kdy je přidáván cukerný sirup, který při zapečení zajistí křupavé kousíčky. Nejhoršího složení mívají bohužel cereálie pro děti – mají opravdu vysoký obsah cukru a navíc jsou často barveny či ochuceny umělými aditivy a jsou v nich použity nevhodné tuky (více si přečtěte v našem článku – test snídaňových cereálií).
Co se týče kukuřičných lupínků – tzv. corn flakes, příliš velkou službu touto snídaní svému tělu neuděláte. Mají totiž bohužel dosti vysoký glykemický index a zasytí pouze na krátkou dobu, nehledě na to, že v sobě ukrývají i sůl, což by možná málokdo čekal.
Z cereálií je proto opravdu nejvhodnější doma připravené müsli či obilná kaše.
Nejoblíbenější snídaně – vajíčka na sto způsobů
Stále největší oblibu nesou snídaně obsahující různě upravená vajíčka. Pakliže jsou vajíčka (ideálně domácí nebo BIO) připravená na kvalitní pánvi, se zeleninovou oblohou a celozrnným pečivem, může to být občasná vhodná varianta. Množství cholesterolu i energetickou hodnotu lze snížit ubráním žloutků, v nichž jsou obě tyto složky zastoupeny nejvíce. Oproti tomu je bílek pro nás velmi užitečný z hlediska dodání bílkovin. Míchaná vajíčka proto můžete zkusit upravit z 3 bílků a jednoho žloutku (použijete tedy 3 vajíčka, ale 2 žloutky dáte stranou). Vajíčka se na jídelníčku mohou objevovat asi 2-3x týdně. V den, kdy máte vajíčka k snídani, si je již nedávejte v rámci jiného chodu. Preferujte BIO vajíčka – nejen, že podpoříte ekologické zemědělství, ve kterém slepice nejsou týrány a mají i kvalitnější stravu a možnost pohybu, ale ucítíte i chuťový rozdíl.