Město Sokolov má k dispozici studii mapující problematiku sociálních jevů. Materiál, který vypracovala vládní Agentura pro sociální začleňování, ukazuje, že v Sokolově přibývá nových obyvatel z řad příjemců sociálních dávek.
Od začátku roku do konce února se do města přistěhovalo více než 150 lidí. Dvě třetiny z nich žijí ze státních příspěvků a doplatků na bydlení a jiných dávek. Podle autorů analýzy tento trend podporuje takzvaný obchod s chudobou. V Sokolově narůstá počet těch, kteří skupují byty a ve většině případů je pronajímají sociálně nepřizpůsobivým. Vznikají a rozšiřují se vyloučené lokality. A to je problém. „Máme jejich jména i počet nemovitostí, které vlastní. Jeden z nich má v Sokolově sto bytů a je mu úplně jedno, kdo sem přijde. Na pronájmu vydělává podle našich odhadů stovky tisíc měsíčně. A tenhle člověk je střídavě uchazečem v evidenci úřadu práce,“ komentovala situaci místostarostka Renata Oulehlová s tím, že město už požádalo o pomoc i Karlovarský kraj, který má zákonodárnou iniciativu. „Jsme z toho zděšení. Díky špatně nastavené sociální politice nám město zaplavují lidé, kteří nedokáží žít v souladu s dobrými mravy, nechodí do práce, nevedou k tomu své děti a vysmívají se nám s nataženou rukou. Tohle musíme zastavit. Kdo nepracuje, ať nejí, to už říkávala má babička. Je to možná tvrdé, ale je to tak,“ dodala místostarostka. Mezi lokality, které se dají považovat za vyloučené, či ohrožené, studie zařadila např. ulice U Divadla, Svatopluka Čecha, Hornická, nebo Sokolovská.
Vedení města se závěry studie seznámilo i zastupitele na zasedání 23. března. Na jednání pozvali i uvedeného majitele stovky sokolovských bytů, aby mu vylíčili aktuální statistiku a dopady takového byznysu na život ve městě. „Byty pronajímám 15 let. To co mi tady říkáte, slyším poprvé. Neměl jsem o tom tušení, ale nic nezákonného nedělám,“ reagoval mladý muž. „Neříkejte, že jste to nevěděl. Spíš jste nechtěl vědět. Jako starosta jsem velice zklamán. Vyrůstal jsem na Vítězné. To bylo nádherné sídliště. To, co jste s tím udělali, je neuvěřitelné,“ řekl přítomnému obchodníkovi Jan Picka. „Vždyť vy jste byl ještě nedávno evidován na úřadu práce jako nezaměstnaný. Nelíbí se mi a nesouhlasím s tím, co děláte,“ doplnil Jana Picku místostarosta Pavel Rybář. „Tady už vyhlášky a sankce nestačí. Musíme nastavit takové kroky, které budou řešit nejenom přítomnost, ale i budoucnost,“ komentoval závěry studie radní a náměstek hejtmanky Petr Kubis a dodal, že dokument naráží na nový fenomén, kdy přibývá i příbuzenských pěstounů mezi těmito lidmi, což může být důvodně považováno za další skryté zneužití veřejných prostředků.
Radnice plánuje ve spolupráci s vedením Karlovarského kraje konkrétní legislativní kroky, které zatím nechce zveřejňovat. Hodlá ale jednat. 25. dubna by se na krajském úřadě měli sejít zástupci Sokolova, kraje i státu.
Na obrázku ulice U Divadla
Pavla Sofilkaničová, oddělení komunikace s veřejností