Muzikanti, kteří zemřeli v roce 2016
Rok 2016 byl co se týče úmrtí v hudebním světě bez přehánění neúprosný. Pojďte s námi zavzpomínat na více či méně známé tváře, které nás v tomto roce opustily.
David Bowie (8. 1. 1947 – 10. 1. 2016)
Hned z počátku roku zasáhla celý svět šokující zpráva o smrti Davida Bowieho. Hudební chameleon, který svou hudbou inspiroval hned několik generací, podlehl rakovině, s níž bojoval několik posledních měsíců svého života. O nemoci však kromě jeho nejbližších nikdo nevěděl. Nejen proto tak bylo jeho úmrtí obrovským překvapením.
Tragická zpráva přitom vyšla najevo jen pár dní poté, co Bowie vydal skvělou desku Blackstar, která byla doslova jeho posledním rozloučením s fanoušky. V den vydání své finální nahrávky Bowie zároveň oslavil 70. narozeniny.
Glenn Frey (6. 11. 1948 – 18. 1. 2016)
Ve věku 69 zemřel po vážných zdravotních komplikacích kytarista a zpěvák Glenn Frey z legendární formace EAGLES. „Byl zábavný, tvrdohlavý, velkorysý a velmi nadaný. Byli jsme jako rodina,“ napsal jeho kolega Don Henley.
Frey založil Eagles právě s bubeníkem Donem Henleyem, kytaristou Berniem Leadonem a basákem Randym Meisnerem. Společně stáli u zrodu kritikou opěvované desky Hotel California.
Colin Vearcombe (26. 5. 1962 – 26. 1. 2016)
Alternativec, známý zejména svými hity Sweetest Smile a Wonderful Life z roku 1987, podlehl náledkům vážné autohavárie, která se stala u letiště v irském Corku. Jeho stav se neustále zhoršoval a zraněním koncem ledna podlehl.
Vearncombe vydal svůj debut Human Features v roce 1981. Za svou 35 let trvající kariéru natočil celkem 14 alb. Na úspěch singlů z druhé půlky osmdesátých let se mu ale nikdy nepodařilo navázat.
Jon Bunch (25. 10. 1970 – 31. 1. 2016)
Hned v prvním měsíci roku 2016 svět opustil také zpěvák Jon Bunch, jemuž bylo pouhých 45 let. Bunch vešel ve známost působením v kapele SENSE FIELD, jež patřila mezi významné emo formace 90. let minulého století. Největší úspěch pánové zaznamenali se singlem Save Yourself, který pochází z nahrávky Tonight And Forever (2001).
Poté, co se kapela v roce 2004 rozpadla, Bunch nastoupil do FURTHER SEEMS FOREVER, s nimiž ještě ten samý rok nahrál desku Hide Nothing. Zde působil až do roku 2006. Podle dostupných informací Bunch zemřel na předávkování.
Keith Emerson (2. 11. 1944 – 11. 3. 2016)
Jako sebevraždu zvolil odchod ze světa známý klávesák Keith Emerson, který působil v průkopnickém tělese EMERSON, LAKE & PALMER. Kapela v 70. letech pomáhala definovat tvář progresivního rocku. Jeho tělo bylo nalezeno v americké Santa Monice s prostřelenou hlavou.
„Byl to pionýr a inovátor, jehož hudební genialita se dotkla všech ve světě roku, klasické hudby a jazzu,“ okomentoval odchod Emersona dlouholetý spoluhráč a přítel Carl Palmer.
Peter Behrens (4. 9. 1947 – 11. 5. 2016)
Dalším „úlovkem“ smrtky v roce 2016 se stal bubeník německé novovlnné kapely TRIO Peter Behrens. Ta se stihla stát legendou za pouhých necelých šest roků své existence (1980–1985), především díky nezapomenutelnému hitu Da Da Da (ich lieb dich nicht, du liebst mich nicht). Behrens zemřel 11. května ve věku 68 let v důsledku celkového kolapsu organismu. Nejdříve mu selhaly ledviny a nepomohla ani dialýza, následně se přidal zápal plic a otrava krve.
Behrensův postupný umělecký i celkový životní pád doprovázely alkohol a drogy, až se z něj stal povaleč bez jakýchkoliv finančních prostředků a skončil odkázaný na sociální dávky a půjčky od přátel.
John Berry (31. 5. 1963 – 19. 5. 2016)
Velkou ztrátou byl letos také odchod Johna Berryho z kultovních BEASTIE BOYS, který zemřel ve věku 52 let. Za jeho smrt mohla pravděpodobně demence, s níž se dlouhodobě léčil. V posledních měsících jeho života se však zdravotní stav začal rapidně zhoršovat. U hiphopové legendy začal působil ještě v dobách, kdy tento soubor vystupoval pod jménem THE YOUNG ABORIGINES a hrál řízný hardcore.
Ačkoli v kapele působil pouze rok, podle ostatních členů je to právě Berry, kdo může za název Beastie Boys. Jeho byt na Manhattanu pak byl místem, kde vlivná formace odehrála své první koncerty. Berry s nimi stihl nahrát pouze první EP Pollywog Stew, které vyšlo v roce 1984.
Prince (7. 6. 1958 – 21. 6. 2016)
Další obrovskou ztrátou je bezpochyby smrt Prince. Legendární multiinstrumentalista (zejména fenomenální kytarista) byl nalezen mrtvý ve svém sídle Paisley Park Records. Podle všeho měl zemřít na AIDS, kterým se nakazil už v 90. letech, nemoc ale v plné síle udeřila až koncem roku 2015. Podle amerických bulvárních médií měl Prince v době smrti vážit pouhých 40 kilogramů.
Extravagantní Prince, vlastním jménem Prince Rogers Nelson, ve své inovativní tvorbě skvěle kombinoval prvky funku, rocku či R&B. Své první desky vydával na přelomu 70. a 80. let, kdy měla jeho tvorba výrazně popový charakter. První velký úspěch mu přineslo jeho druhé album Prince, která obsahovalo hity jako I Wanna Be Your Lover nebo Why You Wanna Treat Me So Bad? S obrovským úspěchem se setkala nahrávka Purple Rain, kterou Prince vytvořil pro stejnojmenný film. Za soundtrack si vysloužil i Oscara. Věnoval se také produkci, spolupracoval též na soundtracku k filmu Batman z roku 1989. Za celou svou kariéru stihl prodat více než 100 milionů alb.
Scotty Moore (27. 12. 1931 – 28. 6. 2016)
Průkopník kytarové hudby a mistr zvuku. Takovými superlativy oplýval během svého života kytarista Scotty Moore, který byl bez přehánění legendou. V hudebních análech zůstane spojený se vzestupem Elvise Presleyho, s nímž ho v roce 1954 seznámil Sam Philips z vydavatelství Sun Records: šňůra velkých hitů jako Blue Suede Shoes, Heartbreak Hotel nebo Mystery Train hovoří výmluvně. Jako svůj vzor ho uváděl Jimmy Paige i Keith Richards.
Do Rock’n’rollové síně slávy byl uveden už na začátku tisíciletí a když magazín Rolling Stone v roce 2011 aktualizoval žebříček stovky největších kytaristů všech dob, skončil na 29. místě mezi Johnnym Ramonem a Elmorem Jamesem.
Alan Vega (23. 6. 1938 – 16. 7. 2016)
Zpěvák avantgardního dua SUICIDE, ale také malíř, který letos v létě ve věku 78 let zemřel ve spánku. Ačkoli Suicide nikdy nepatřili mezi masově oblíbené interprety, byli to právě oni, kdo jako jedni z prvních intepretů v rámci propagace svých koncertů použili termín punková hudba.
Inovativní duo během své kariéry stihlo vydat pět alb, několik živáků a EP. Alan Vega i jeho kolega Martin Reverby se věnovali sólové tvorbě, jen Vega má na kontě 18 sólových nahrávek, přičemž ta poslední s názvem Sniper vyšla v roce 2010.
József Laux (8. 5. 1943 – 6. 8. 2016)
Smrtka letos úřadovala také v Maďarsku. Ve věku 73 let zemřela významná postava tamní rockové scény – bubeník József Laux, který stál u zrodu legendární skupiny OMEGA a také formace LOCOMOTIV GT. V roce 1976 emigroval do Spojených států, kde žil v Los Angeles.
Na druhé straně Atlantiku si rychle získal renomé a spolupracoval mj. i s Dionne Warwick, Frankem Zappou nebo skupinou Average White Band. V devadesátých letech se vrátil do Maďarska, ovšem reunionů obou svých bývalých kapel už se neúčastnil.
Tom Searle (23. 10. 1987 – 20. 8. 2016)
Mimořádně krutý byl rok 2016 i pro metalcorové ARCHITECTS. V pouhých 28 letech totiž zemřel kytarista a jeden ze zakládajících členů této vlivné formace Tom Searle. Podlehl dlouhému boji s rakovinou. Z důvodu léčby nebyl Tom posledních patnáct měsíců schopen s kapelou hrát.
Poté, co byl 8. června hospitalizován v Lucembursku, musela kapela zrušit svá vystoupení na evropských festivalech a americké turné. Lékaři jej uvedli do umělého spánku, kdy bylo velmi nepravděpodobné, že by byl schopen se z něj někdy probudit. Navzdory očekáváním byl po pěti dnech zase vzhůru. Během července a srpna se ovšem jeho stav rapidně zhoršil a Searle zákeřné nemoci podlehl.
Leonard Cohen (21. 9. 1934 – 7. 11. 2016)
„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že legendární básník, písničkář a umělec Leonard Cohen zesnul. Ztratili jsme jednoho z nejuznávanějších a nejplodnějších vizionářů,“ stálo v oznámení, které v listopadu objevilo na internetu. Hudební svět ten den opustil Leonard Cohen, který jako hudebník a básník ovlivnil několik generací umělců, podobně jako písničkáři Bob Dylan a Paul Simon. Během své kariéry stihl vydat čtrnáct alb, to poslední s názvem You Want It Darker vyšlo pár týdnů před jeho smrtí. Cohenovi bylo 82 let.
Ačkoli byl aktivní už od 60. let, výrazněji se do hitparád a povědomí posluchačů dostal až v roce 1984, kdy vydal hit Hallelujah. Cohenovu výjimečnost potvrzuje i řada vyznamenání a ocenění, které během kariéry převzal. Je členem kanadské Hudební síně slávy, v roce 2008 pronikl také do americké Rock’n’rollové síně slávy a o dva roky později převzal cenu Grammy za celoživotní dílo. Kromě toho získal také prestižní Řád Kanady.
Greg Lake (10. 11. 1947 – 7. 12. 2016)
Pár měsíců poté, co zemřel klávesák Keith Emerson, svět obletěla smutná zpráva o smrti jeho kolegy Grega Lakea. Baskytarista, kytarista a zpěvák legendárních skupin KING CRIMSON a EMERSON, LAKE & PALMER podlehl po dlouhém boji rakovině.
Lake byl spolu s Robertem Frippem jedním ze zakladatelů King Crimson, se kterými natočil dnes již klasické debutové album In The Court Of The Crimson King. Brzy po vydání desky odešel do Emerson, Lake & Palmer, ale stačil ještě nazpívat dva vokály na druhé albu King Crimson In The Wake Of Poseidon. Pak strávil zbytek sedmdesátých let v legendární superskupině. Ještě za jejího působení vydal velmi úspěšný sólový vánoční singl I Believe In Father Christmas. Po rozpadu tria se vydal na sólovou dráhu.
Rick Parfitt (12. 10 1948 – 24. 12. 2016)
Fanoušky britské legendy STATUS QUO zaskočila na Štědrý den zpráva o úmrtí kytaristy Ricka Parfitta, který v kapele působil již od roku 1967. Podle manažera Simona Portera zemřel Parfitt na vážnou infekci ve špaňelské nemocnici, kde byl hospitalizován od čtvrtka kvůli komplikacím po dřívějším zranění ramene.
Kapela byla nedávno oznámena jako headliner festivalu Benátská!, který se bude konat od 27. do 30. července v Liberci.
Alexandrovci (25. 12. 2016)
25. prosince se do Černého moře krátce po startu z ruského města Soči zřítilo letadlo ruského ministerstva obrany. Na palubě bylo 92 lidí, a to včetně 64 členů slavného ruského sbotru ALEXANDROVCI. Nikdo z lidí na palubě leteckou katastrofu nepřežil.
Letadlo mířilo z Moskvy za ruskými vojáky na vojenskou základnu v syrské provincii Latákíja. Až na tři sólisty byli v ledale všichni zpěváci slavného sboru. Příčiny katastrofy jsou zatím neznámé.
George Michael (25. 6. 1963 – 25. 12. 2016)
V 53 letech zemřel 25. prosince britský zpěvák George Michael, který během své kariéry dokázal prodat více než 100 milionů nahrávek.
Podle informací serveru BBC zemřel pokojně ve svém domově v britském městě Goring a dle vyjádření policie nic nenasvědčuje, že by se jednalo o násilnou smrt. Příčina úmrtí zůstává zatím neznámá. „Rodina si přeje, aby se respektovalo její soukromí v této těžké chvíli. Zatím nebude žádný další komentář,“ stojí ve vyjádření mediálního zástupce zpěváka. Více ZDE.
CZ/SK
Filip Fuchs (1975 – 9. 1. 2016)
Ve 40 letech zemřel na rakovinu jater Filip Fuchs, kytarista i v zahraničním undergroundu velmi uznávané brněnské hardcorové skupiny See You In Hell. Předtím působil v řadách neméně kultovního spolku MRTVÁ BUDOUCNOST. See You In Hell byli (především díky Fuchsovi, jenž byl známý i jako významný levicový aktivista) proslulí svým naprosto odmítavým postojem k oficiálnímu hudebnímu byznysu, což se promítlo například i v tom, že před několika lety razantně odmítli nominaci na cenu Anděl v kategorii Punk & Hardcore. Fuchs se kromě aktivního hraní věnoval i hudební publicistice, stál za legendárním fanzinem Hluboká orba a byl také – byť na obálce neuvedeným – autorem znamenité knihy Kytary a řev aneb Co bylo za zdí mapující předrevoluční československou punkovou a HC scénu.
Juraj „Ďuro“ Černý (10. 7. 1961 – 26. 2. 2016)
Koncem února obletěla český a slovenský internet zpráva o náhlém úmrtí bubeníka slovenské punkrockové legendy SLOBODNÁ EURÓPA a někdejšího člena slavné hard & heavy formace TUBLATANKA.
Ďuro Černý se proslavil především díky svému působení v Tublatance, kterou v roce 1982 spoluzakládal a s níž natočil sedm alb. Ke Slobodné Európě se připojil už při natáčení jejich první desky Pakáreň z roku 1991, kdy se podílel na dvou skladbách. V devadesátých letech však přišly problémy s drogami. Z jejich spárů se mu nakonec podařilo dostat a v poslední době opět koncertoval se Slobodnou Európou.
Přemysl Černík (17. 3. 1985 – 16. 8. 2016)
Ve věku pouhých 31 let ukončil dobrovolně svůj život v důsledku dlouhodobých zdravotních problémů Přemysl Černík, který řadu let patřil mezi hlavní pořadatele známého festivalu Mighty Sounds.
Kromě Mighty Sounds se Přemek Černík věnoval také hudbě – mimo jiné působil v kapelách THE DRAIN, GINNY ANDRO SYNDROME, L’Point, Breaking Beads, Bukkake Karaoke nebo NICELAND a patřil mezi významné osoby tuzemské nezávislé hudební scény.
František Kacafírek (4. 2. 1956 – 28. 10. 2016)
V pátek 28. října nás ve svých šedesáti letech opustil houslista a dlouholetý člen skupiny TŘI SESTRY František Kacafírek. Je tak už pátým členem kapely, který je po smrti. Naposledy Fanánek a spol. oplakávali svého kolegu Františka Sahulu, jenž byl před lety zavražděn.
Kacafírek, který byl vedle Sester také členem country souboru ZELENÁČI, se potýkal se zdravotními problémy už delší dobu a už víc než rok na koncertech nevystupoval. Jeho předčasné úmrtí způsobilo selhání životně důležitých orgánů.
Tři sestry jej mezi sebe přijaly v roce 1991, kdy jako host spolupracoval na natáčení alba Alkáč je největší kocour.
Radim Hladík (13. 12. 1946 – 4. 12. 2016)
Po loňském úmrtí Oty Petřiny ztratila tuzemský rock dalšího kytarového mistra a v neposlední řadě také skvělého člověka. Devět dnů před kulatými sedmdesátinami podlehl legendární kytarista následkům dlouhodobé fibrózy plic, se kterou se v letošním roce potýkal stále častěji a už v létě musel s BLUE EFFECTEM některé koncerty zrušit.
Kytaru Hladík studoval na pražské konzervatoři u profesora Milana Zelenky, ale už v šestnácti začínal v legendárních KOMETÁCH. Po jejich rozpadu se stal v polovině 60. let členem skupiny FONTANA, záhy přejmenované na THE MATADORS, se kterou se vypracoval na našeho klíčového rockového kytaristu. V listopadu 1968 stál u zrodu Blue Effectu, který v letech normalizace vystřídal názvy Modrý efekt i M. Efekt a také různá obsazení, jež spojovala nezaměnitelná Hladíkova kytara, což platilo i pro omlazenou sestavu z roku 2004, kdy po čtrnácti letech skupina obnovila činnost.
Jan Turek (1944 – 20. 12. 2016)
Konce už tak tragického roku se nedožil ani Jan Turek z country legendy FEŠÁCI. Zemřel 20. prosince po krátké a těžké nemoci. Turek spolu s Karlem Poláčkem a Pavlem Brümerem založil v prosinci 1967 v Ústí nad Labem skupinu GREENES, která později změnila název na BLUEGRASS HOPPERS a posléze na Fešáci.
S kapelou odehrál několik tisíc představení a pracoval i na jejím nejúspěšnějším albu Ostrov Fešáků z roku 1975 s hity jako Jaro, Matterhorn, Slída či Pojedou. Turek se podílel i na oslavách 45 let vzniku Fešáků v roce 2012, které zahrnovaly koncerty i vydání kompilace s názvem Největší hity & bonusy.
Jakub Poštolka, Petr Korál, redakce