Strategie Moskvy je podle druhého muže Severoatlantické aliance jasná: zmást občany unijních států propagandistickými výmysly až do té míry, že přestanou věřit svým zvoleným politikům. „Dezorientovaní lidé pak bývají více než kdy jindy ochotni naslouchat lžím a polopravdám o současném uspořádání Evropy,“ tvrdí Pavel.
Nehledě na vyhrocené vztahy s Kremlem se Petr Pavel přesto nedomnívá, že by Rusko plánovalo vojensky zaútočit na Evropu. Některé agresivní kroky Ruska však podle něj nelze nevnímat. Ať už jde o válečný střet s Gruzií, anexi Krymu, anebo podporu proruských separatistů na východní Ukrajině. „Právě Ukrajina je nejlepším důkazem velmocenské politiky a ambicí Ruska a jeho snah stát se opět globálním hráčem,“ uvedl generál.
Celý text je ZDE
Krym už se nesmí opakovat
Okupace Krymu je modelovou ukázkou schopností Kremlu prosadit svou vůli armádou, když to bude nutné.
„Můžeme polemizovat o situaci na Ukrajině a v něčem Rusku i rozumět, avšak jeho anexe Krymu je bezprecedentní krok, jakých jsme byli naposledy svědky v druhé světové válce: vtrhnout na cizí suverénní území a vzít si ho. Na podobné akce musíme reagovat,“ uvedl Pavel.
Petr Pavel v této souvislosti zmiňuje návrat k někdejší politice odstrašení, která v éře studené války udržovala tehdejší Varšavskou smlouvu a NATO ve vzájemném šachu. Ani jedna strana si netroufla zaútočit, protože by odveta byla zničující.
„Tohle je třeba dát Rusku jednoznačně najevo i kdyby to bylo pod prahem článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně Aliance. Ať již jde o přítomnost aliančních jednotek na hranici, anebo ujištění zemím, které se obávají Ruska, že jim Aliance při ohrožení pomůže. Krym už se nesmí opakovat,“ vysvětluje generál.