Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Anketa

Váš nejoblíbenější politik od Sametové revoluce?

Kdo, nebo co nás v současnosti nejvíc ohrožuje?

Co si myslíte o současné vlně imigrace?

Návštěvnost

Návštěvnost:

Počítadlo přístupů

Panoramatické Foto

Panoramatické fotografie

      Prodejna v Chebu-zrušena v březnu 2011Prodejna Sokolov

Prodejna SokolovProdejna v Chebu

Prodejna Sokolov

Facebook

Azbestu na Facebooku

Aktuální počasí

Počasí dnes:

28. 5. 2020

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 15 až 19°C. Noční teploty 10 až 6°C.

Přehrát/Zastavit Další

Svátek

Dnes je 28.5.2020

Svátek má Vilém

Zítra má svátek Maxmilián

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Mezinárodní den ochránců míru

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Navigace

Obsah

Vláda končí s legalitou, legitimitou a demokracií

Typ: ostatní
Současné kroky vlády jsou nevídaným vzorem poučení o mechanismech demokracie a skrytých mechanizmech, které (ne)dodávají legalitu i legitimitu i v krizi a omezení ústavních práv. Naše vláda bohužel už takovou není.

Příkladem budiž řízení a zřízení Ústředního krizového štábu. Platilo dvacet let, a bylo mnohokrát použito, že šéfem byl politik. Premiér nejdříve odkládal vyhlášení nouzového stavu, navrhované ministrem vnitra již 2. března, v rámci vyhlášení nouzového stavu 12. března nesvolal Ústřední krizový štáb a nejmenoval ministra vnitra jeho předsedou, ale nahradil činnost štábu mimořádným zasedáním vlády, kterému předsedal. Následně vláda vyhlásila v noci z 15 na 16 března předělaný status Ústředního krizového štábu,  a tento zřídila. Do jeho čela jmenovala podivně místo dosavadních ministrů vnitra nebo obrany, politicky nezodpovědného „narychlo odborného náměstka“.  Z členů štábu vyloučila zástupce vrchního velitele armády a naší  klíčové infrastruktury (jaderných elektráren) . Podrobnosti čtenář zná z tisku.

Tento princip podřízeného samoděřžaví ignoruje demokracii. Demokracie je vláda lidu prostřednictvím volených zástupců, tedy lidí kteří jsou primárně politicky odpovědni. Úředník nic takového není. Kontinuita demokracie je založena  v tom, že aktuální politici pracují s normami a ústavními zvyklostmi založenými jinými politiky. Tedy zástupci lidu zvolenými i jinými voliči než jsou jejich, na základě pravidel z minulých volebních období. Tím je legitimní jejich vlastní vládnutí před těmi  kdo je nevolili. Předpisy které vláda v tomto případě pošlapává jsou z let 1998 a 2000. Platili 20 let. Demokratická legitimita získaná od těchto voličů je pryč.  Tím je Ústřední krizový štáb nelegální pro nedostatek demokratické legitimity. Ergo všechny její kroky jsou nelegální a protiústavní. Je bohužel jedno jestli jsou ty kroky správné či smysluplné nebo nikoliv.

Stejně tak, v situaci jasného omezování lidských práv v boji s epidemií jsou jednoznačně legálním jen kroky současně legitimní politicky i odborně. Co však vláda činní? Jejím posláním není  „vyřešit tu epidemi“ ale udržet i v ohrožení demokratickou společnost a co nejdříve ji navrátit k normálnímu chodu věci. Po právech lidí dnes šlape vskutku brutálně. Chce rušit a ruší volby, prozatím jen ty lokální. Demokracie a legitimita mizí.  Nepředkládá vizi a řešení návratu k normálnímu stavu, jen přihlouple hledí v Ruzyni na přistávání letadel s jednou zdravotnickou pomůckou. To není politická kritika, to je konstatování věcí.  Zásadní legitimitu má totiž každý legislativní krok a nařízení ve sdělení, že je stupněm k cíli – uvedeme zemi k normálu.

V situaci kdy hrozí omezením pohybu překračující stanné právo a chlubí se veřejně drakonickými tresty pro vykradače samoobsluh. Legitimní je však jen úsilí o obnovu demokratického pořádku. Ne stav v němž je jediným  prostředkem zákaz a trest.

Vláda je v zosobnění svého předsedy ukázkou formy monokratického řízení, které je skvělé pro firmu, ale zničující pro demokracii a stát. Ilustrativní je její přístup k občanům na straně mám dáti – zakazuji pohyb, zajišťuji roušky, ale poslouchejte mě všichni na slovo! Na straně dal úplný opak přístupu- možná, třeba, asi pomůžeme všem daňovým poplatníkům s placením, třeba si odkladem, ale nic neodpustíme, nic nepovolíme a nic pro uvolnění trhu neuděláme . Hlavně ne závazně.  Všiml jsme si vtipného postřehu o tom že zatím hubíme nemoc, ale umře nám pacient.  Tento přístup je popřením naší ústavnosti i demokracie. Každý nelegální krok vlády nám při uzdravování společnosti vystaví krutý účet. Možná přivede v budoucnu (půjde li to touto cestou)  i některé autokratické spasitele před soud a do vězení. Protože po vyléčení z “čínské chřipky” budeme muset uzdravit i demokracii a podávání této hořké pilulky je zde také součást léčby.

Václav Vlk, psáno pro Echo24.cz

zdroj: https://www.ceska-justice.cz/blog/vlada-konci-legalitou-legitimitou-demokracii/?fbclid=IwAR0zvc1sGzQlntFh7s5-tA2NtUoP9eibg0GFKcRvALsKjEPiAe1lwmfal2U


Vytvořeno: 27. 3. 2020
Poslední aktualizace: 27. 3. 2020 03:46
Autor: Petr Hahn
Petr Hahn

Ahoj-vítej na mých webových stránkách.

Krátce se představím a víc si o mně přečteš na webu v životopisu.

Jmenuju se Petr (to je údajně skála) Hahn (to je určitě německy kohout), ale vlastně všichni, kdo mne znají mi říkají – Azbest. To je přezdívka, kterou jsem dostal někdy kolem r. 1985 na vandru.

Z rubrik na webu vyplývá, že mne baví muzika, příroda, cestování, rybařina (hlavně momentálně feederové závody od r.2004), vodáctví, poezie, psaní, a některé další věci, na které se možná časem i zde dostane.

Mám osobní problém při kontaktu s blbostí, hajzlovstvím, levičáctvím (i když s politikou tak nějak komplet), nespolehlivostí, lhaním, ……bohužel se s tím vším dnes a denně setkávám a občas mi nedá to nekomentovat, nebo si z toho aspoň dělat srandu.

Některé texty, které uznám za zajímavé, vtipné, nebo jinak přínosné otiskuju i od jiných autorů-někdy i z anonymních přeposílek.

Jsem tvor společenský, ale nějak nemám kliku, takže žiju sám.

Stránky už běžely víc než rok na jiném redakčním systému, ale tyhle mi vyhovují více a taky se mi víc líbí.

Přeju příjemný pobyt, a pokud Tě něco zaujme, máš možnost se zeptat, nebo komentovat v pokecu.

Takže……VEJDI