Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Anketa

Která současná politická strana by od vás dostal hlas u voleb?

Celkem hlasů:
4570
Hlasování začalo:
21. 7. 2020
Hlasování končí:
neomezeno

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Váš nejoblíbenější politik od Sametové revoluce?

Kdo, nebo co nás v současnosti nejvíc ohrožuje?

Co si myslíte o současné vlně imigrace?

Návštěvnost

Návštěvnost:

Počítadlo přístupů

Panoramatické Foto

Panoramatické fotografie

      Prodejna v Chebu-zrušena v březnu 2011Prodejna Sokolov

Prodejna SokolovProdejna v Chebu

Prodejna Sokolov

Facebook

Azbestu na Facebooku

Aktuální počasí

Počasí dnes:

27. 9. 2023

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Ráno a dopoledne místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Denní teploty 20 až 24°C. Noční teploty 12 až 8°C.

Přehrát/ZastavitDalší

Svátek

Dnes je 27.9.2023

Svátek má Jonáš

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Světový den cestovního ruchu

Zítra má svátek Václav

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Den české státnosti

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Obsah

 

Tomio Okamura - O odpovědnosti a penězích.

 
Jak to vidím já
Stávka
podnikatel

Se stávkou zaměstnanců někdo souhlasí někdo nesouhlasí, každý z nás by se měl ovšem zamyslet nad pravým důvodem stávky. Tím rozhododně není jen protest proti snižování platu. Hlavní důvod přece je, že stávkující nevidí rozumné důvody pro jejich snižování.
 
Stávka
 
Argumenty a fakta, která zazní nížeji, nejsou nová, ani objevná. Jen se  zdá, že hlavně na vládě, se nad nimi nechce nikdo zamýšlet.

Je krize....
Ano - ale, který z úředníků, lékařů nebo policistů ji zavinil ?   Celosvětovou krizi rozpoutaly chamtivé a nepoctivé finanční ústavy a  ratingové firmy. Do nepoctivých praktik byli namočeni světoví finanční hráči, někteří i s pobočkami či působností v České republice. V rámci  krize se mnohé banky po celém světě dostávaly do ztrát  - české pobočky  jsou ale v neustálém zisku, který posílají od počátku krize mateřským společnostem do zahraničí. Češi tak mj. pokrývají ztráty způsobené jinde  a jinými. Státní zaměstnanci se těžko smiří s tím, že oni budou platit  za podvody v nejbohatším podnikatelském oboru.

Stát má dluhy
Ano - otázka proč je má, je na knihu. Řekněme si poctivě, že tu jsou dvě  hlavní příčiny - rozkradení, v lepším případě téměř rozdávání stamiliardového majetku za vlády pravice. A neúsporné hospodaření. Neúsporné hospodaření i za vlády levice v dobách, kdy jsme mohli šetřit  na zlé časy. Případně sanování škod po minulých vládách a  pokračování ve  "zlodějnách" u veřejných zakázek.  Školníci z Uherského Hradiště ztěží pochopí, proč politici, kteří  figurovali u rozkrádání majetku a příjmů státu, teď chtějí náhradu škody  po nich. Jejich názor má nepominutelnou logiku.

Stát musí šetřit.
Ano  - s tím se ztotožní každý, věřím že včetně stávkujících, ale  s  důrazným dovětkem - užiteční a pracující lidé by měli být o peníze  obíraní až na posledním místě.  Utrácení státu a  veřejných institucí za nesmyslné, předražené projekty  či nesmysly je bezpříkladné. Příkladů bychom našli tisíce a v řádu  stovek miliard v  rámci posledních dvou desítek let.

Jen z posledních dnů  si vzpomeňme na několik perliček:

- Nemocniční nákupy nepoužitelných teploměrů , které mají odchylku až 2  stupně po pěti tisících Kč, (zatímco nejpřesnější papírový je za pětikačku)
- Zápalné šnůry s dvouletou expirací nakoupené v množství na 225 let za 40 mil korun.
- Zpráva NKÚ: Nejméně polovina z každoroční státní dotace ve výši 50  miliard se na silnicích a dálnicích utrácí za stavby, které jednak  bývají předražené a jednak nemají žádný ekonomický   efekt.

Stát je ve fázi, kdy jeho "schopnost rozumně nakupovat se změnila ve  schopnost utrácet peníze". Ekonom a člen národní ekonomické rady vlády  Pavel Kohout pro Hospodářské noviny prohlásil: "Pokud by se zakázky (veřejné) lépe vypisovaly a organizovaly, ušetřené peníze by smazaly většinu schodku státního rozpočtu."

Kdo je za vypisování a pravidla veřejných zakázek odpovědný - stávkující zaměstnanci?

Státní rozpočet neprojedli důchodci
Z výše uvedeného si troufnu odvodit ještě jeden podotek - dluh není tak velký proto, že by ho projedli důchodci, nezaměstnaní nebo matky s  dětmi. Je velký proto, že co šlo, to se nesmyslně utrácelo a rozkrádalo.  Pokud jde o dávky těm, kdo nepracují, přestože by mohli, dávala je  dlouhá léta svorně pravice i levice. Ani tu nenesou odpovědnost   zdravotní sestry s hasiči.  Nejsou to sociální dávky, které ruinují stát. Jsou to miliardy na  konsolidaci bank nebo ztrátových železáren. Je to veřejná podpora  mnohých "velkopodnikatelů". Největší "sociální dávky" dostávají bohatí  podnikatelé formou dotací a můžeme říct, že čím bohatší, tím více dokáží  na nejrůznější nesmyslné "EU projekty" ukousnout.  Tváříme se, že dnes jde ponejvíc o evropské peníze - ale to je přece  nesmysl - jde o naše peníze, které jsme do EU poslali a vrací se zpět  zvětšiny jen vyvoleným.

Nedůvěryhodní spořílci
Ministr dopravy Bárta nebo Saša Vondra na obraně se od nástupu do funkce  pustili do auditů a chapadla chobotnic identifikují a řežou. Oba také  vyhazují, každého, kdo je jen podezřelý z korupce nebo mrhání veřejnými  penězi.  Bohužel k získání důvěry ve vládní škrty to nestačí. Na garanta úspor se  pasoval Miroslav Kalousek ověnčený skandály z předražených nákupů na  ministerstvu obrany. Ten politik, který léta  spoluvedl i vedl KDU - ČSL  odpovědnou za ministerstva, kde se rozkrádalo nejviditelněji - tedy na obraně a dopravě. Ten ministr, který dnes přijímá úředníky vyhozené pro  podezření z  korupce z jiných ministerstev.  Nepopularita pana ministra není daná tím, že chce šetřit. To je jen  zbožné přání. Je daná tím, že lidé mají pocit, že vodu káže ten, kdo  přes desítku let pil víno. A nemám na mysli alkohol. V tomto ohledu může  být naopak pan Kalousek pro některé lidsky sympatický.

"Plošně škrtat umí i cvičená opice"
Problém v popularitě úspor je daný také plošnými a nepromyšlenými škrty  - viditelná je snaha bezhlavě uspořit, ber kde ber.  Když se spoří v moderní firmě, tak šéf nemůže dát příkaz uspořte na všem  a  všude tolik a tolik, bez ohledu, co se stane. První na řadě je  analýza, audity stávajícího stavu, s rozborem následků budoucích úspor.  Úspory nesmí ohrozit efektivitu firmy, ale naopak ji posílit.  Ve světě i u nás jsou analytické  firmy zaměřené na audity efektivity v  komerčních i státních firmách. Pracují "zdarma" - za odměnu si berou  procenta z uspořených peněz. Uspoří až 25 procent výdajů - při zachování  stávajících výkonů.  Proč stát - tedy ministerstva a státní orgány takové firmy neosloví a  nezadají jim studie, kde a za co ušetřit? Náklady by byly nulové,  finanční efekt zaručený. O plýtvání už máme kuriózní svědectví z ministerstva dopravy, kde desetitisíce měsíčně stálo jen zalévání květin. Jako kdyby úředník neměl už sílu zalít kytku na svém okně.  Nesmyslných činností státu bychom našli opět tisíce. Je třeba je  pojmenovat a skoncovat s  nimi.

Důležité jsou i  příjmy
Moderní stát nejraději vybírá peníze formou daní. Svůj majetek ovšem  prodává či pronajímá obvykle za nízkou a netržní cenu. Myslím, že bychom  našli ovšem stovky nemovitostí či pozemků, které stát dokonce nechává  ladem a ještě platí za jejich údržbu.  A teď neříkám prodejme ten majetek - naopak - najděme nájemce, kteří  majetek zvelebí a budou ještě platit.  Jak je možné, že šéfové státních či polostátních firem berou miliony  ročně? V čem jsou tak výjimeční, když většinou úřadují v téměř  monopolních firmách ? Proč stát nehledí na zvýšení ziskovosti těchto firem a tyto zisky  nevybírá? A nedělám si legraci, stát nečerpá zisky ze státních firem  (např. Budvar).  Je šílené, že stát dodnes nedaní sázky. Sázkové firmy sice mají odevzdávat procenta na veřejnoprávní účely, ale víme, jak to v  praxi  vypadá. Peníze se přelévají od party k partě.  Bezesporu by bylo fajn, kdyby stát uměl vybrat peníze - ale vidíme, že  například hejtman Palas vládne až stomilionovým majetkem, který neumí  vysvětlit, a na který si legálně nikdy vydělat nemohl a s finanční  policií to ani nehne.  Zdanění nelegálně nabytého majetku je celosvětově osvědčená a  praktikovaná věc - proč to samé nefunguje u  nás, není záhada - zapadá to  do výše uvedených faktů.

Jako pravicový člověk také zastávám názor, že za své dluhy odpovídám já,  ne druzí, a měl bych je platit ze svého.  Vláda ale dnes uvalila plošnou pokutu lidem, kteří v drtivé části za  schodky rozpočtu nemohou. Stát pravda by neměl utrácet víc než má. Na  stranu druhou by škrty měly začínat od výdajů, které jsou nejvíce zbytečné. Objevit takový případ, rovná se zatím malému zázraku.

Šetřit se musí. Pokud ale vláda chce, aby se lidé obětovali za zlodějny  druhých, měla by je o peníze žádat méně arogantně. Měla by padnout na  kolena a o peníze své občany s pokorou prosit.

Tomio Okamura
 
 
Petr Hahn

Ahoj-vítej na mých webových stránkách.

Krátce se představím a víc si o mně přečteš na webu v životopisu.

Jmenuju se Petr (to je údajně skála) Hahn (to je určitě německy kohout), ale vlastně všichni, kdo mne znají mi říkají – Azbest. To je přezdívka, kterou jsem dostal někdy kolem r. 1985 na vandru.

Z rubrik na webu vyplývá, že mne baví muzika, příroda, cestování, rybařina (hlavně momentálně feederové závody od r.2004), vodáctví, poezie, psaní, a některé další věci, na které se možná časem i zde dostane.

Mám osobní problém při kontaktu s blbostí, hajzlovstvím, levičáctvím (i když s politikou tak nějak komplet), nespolehlivostí, lhaním, ……bohužel se s tím vším dnes a denně setkávám a občas mi nedá to nekomentovat, nebo si z toho aspoň dělat srandu.

Některé texty, které uznám za zajímavé, vtipné, nebo jinak přínosné otiskuju i od jiných autorů-někdy i z anonymních přeposílek.

Jsem tvor společenský, ale nějak nemám kliku, takže žiju sám.

Stránky už běžely víc než rok na jiném redakčním systému, ale tyhle mi vyhovují více a taky se mi víc líbí.

Přeju příjemný pobyt, a pokud Tě něco zaujme, máš možnost se zeptat, nebo komentovat v pokecu.

Takže……VEJDI