Obdivuji odvahu prof. Zubova a dalších signatářů. Budu tento skvělý text sdílet a dám ho i k Vykadilovcům, za což mne snad už konečně musej vyhodit.
Myslím, že text výstižně hodnotí stav i prognózu další perspektivy. Při jeho četbě mi tak nějak dochází, že Putler nemá cestu zpět a ve své obětavosti obětuje kohokoli a cokoli-jako pravý bolševik. Obávám se, že toto je jen začátek něčeho, co tu možná ještě nikdy nebylo. Něčeho, co se dotkne i nás a ten dotek nemusí být jen zdánlivý. Putin nemůže přiznat své lži a ruský lid ve své většině je navyklý naslouchat propagandě a tleskat jí.
To je průser.
Tam je ještě méně lidí s vlastním pravdou podloženým názorem, než u nás. Lidé v Rusku zažijí ještě větší bídu, bude následovat exodus na všechny strany, ale nejvíc sem - na západ. Budou se postupně ztrácet i ruští papaláši, kteří budou utíkat za svými dětmi dávno žijícími na západě (proč asi nežijí v v tom skvělém Rusku?).
Vor v zákoně je sám Putin a je to křivák který vede s Ukrajinou polootevřenou válku, aniž by byl aspoň natolik chlap, aby ji vyhlásil.
Začíná mne mrzet, že náš dům není podsklepen...
...................................................................................................
Text kteří uveřejnil dnes bývalý ministr financí a taky bývalý předseda ruské vlády Michail Kasjanov.
Rusko ve Válečných časech.
Rusko, v kterém v průběhu posledního desetiletí zničili státní instituce a prošlo zhoršením ekonomiky, nepřežije v izolaci od civilizovaného světa. Hrozí mu rozpad pod tíhou bezpráví, vorovství a dřímajících zvířecích instinktů, probuzených režimem kvůli vlastní obraně.
Dnes přední ruští experti, ochránci lidských práv, stálí členové "Kulatého stolu 12-ho prosince" přijali prohlášení "Rusko ve Válečných časech" - Lilia Ševcovová, Georgij Satarov, Ludmila Aleksejevová, Andrej Zubov, Jurij Ryžov, Garri Bardin, Lia Achdžakovova, Viktor Šejnis, Vladimír Bojnovič, Andrej Pjontkovský, Igor Čubajs o tom co se děje v Rusku a obrovské zodpovědnosti každého z nás.
Prohlášení "Kulatého stolu 12-ho prosince"
31.července 2014
Rusko ve Válečných časech
Tragédie malajského letadla sestřeleného proruskými separatisty nad Ukrajinou, smrt 298 lidí z různých zemí světa (včetně 80 dětí !) a reakce Kremlu na tento čin, otřásly světem. Světové společenství přestalo předstírat že události na Ukrajině jsou jen vnitroukrajinským konfliktem, ukrajinskou občanskou válkou. Svět byl nucen si přiznat že v Evropě na území suverénního státu probíhá nevyhlášená válka Ruska proti Ukrajině. Rusko vede válku prostřednictvím jak občanů Ukrajiny, tak prostřednictvím svých občanů, financuje je, dodává zbraně a to včetně těžkých.
Poměrně nedávno vyloučili Rusko z G8. USA, Kanada, EU a NATO přerušili spolupráci s naší zemí v mnoha, pro nás dúležitých, oblastech. Nyní sestřelení civilního letadla přidává rusko-ukrajinské válce mezinárodní rozměr. V této situaci se Rusko, nesoucí přímou zodpovědnost za všechno co se stalo, stává rychle světovým vyvrhelem.
Krok za krokem ruská vláda provádí politiku samoizolace, neustále marginalizuje Rusko jako stát. Západní sakce, vedené jako odveta na skutky putinova týmu, se jeví jako obrovská rána ruské ekonomice. Nehledě na cíleně individuální charakter sankcí prvního a druhého stupně, vážně ovlivnily celkové investiční klima a možnosti vnějších půjček ruských bank, podniká a vlády.
Západ byl po právu přesvědčen že individuální sankce a přes ně i mírný dopad na ekonomiku budou stačit aby dostatečně přesvědčily Putina o tom že je třeba zastavit agresi a že je třeba přijmout kroky k deeskalaci napětí. Ale úpornost Putinova režimu, s kterou pokračuje v agresi na Ukrajině, dovedli naše západní partnery k poznání že je třeba zavést už ne individuální ale "sektorové" sankce které můžou ochromit důležitá odvětví národního hospodářství což hluboce ovlivní stav ekonomiky jako celku, možnosti zaměstnání, výplat občanům a sociální výdaje.
Je zřejmé že Putin počítal s rozdělením jednoty demokratického světa, předpokládal že Západ, jak v průběhu rusko-gruzínské války v roce 2008, bude pokračovat v politice ústupků agresorovi. Ale tentokrát se to Kremlu nepovedlo. Západ trvá na společné strategické bezpečnosti, základních hodnotách demokracie a dodržování lidských práv. Západ ukázal tvrdost poukazující na nepřijatelnost Putinova konání který ukázal že pohrdá samotnými základy mezinárodního práva a bezpečnosti když začal ničím nevyprovokovanou agresi proti suverénímu státu kvůli které umírají lidé na obou stranách fronty.
Dnes si Kreml začíná uvědomovat že zavedl zemi do slepé uličky. Ale vyjít z ní ven už nynější režim není schopen. Dokáže si udržet kontrolu nad zemí jen přes aktivní mobilizaci občanů vytvářenou přes mýty o vnějším nepříteli, přivádí obyvatelstvo prostřednictvím masivní propagandy až do válečně-patriotické hysterie. Samozřejmě, očekáváme nové důvody pro její pokračování.
Ve rámci vojensko-politické mobilizacebude Kreml "posilovat řady", tužovat prostor pro občanské aktivity lidí kteří si nepřejí "se mobilizovat" okolo dnešního vedení země, jeho konfrontaci se Z8padem a agresi vůči Ukrajině. Útok proti opozici "Páté koloně" - to je nevyhnutelnost Válečné doby.
Nyní Rusko prožívá nejdramatičtější moment svojí historie po rozpadu SSSR. Odejít z Válečné doby bude velmi těžké. Ale v této situaci si musíme zachovat zdravý rozum a pojmenovat příčiny toho co přijde. Musíme odolávat masové militaristické psychóze. Musíme podržet právo ukrajinců na suverenitu a teritoriální jednotu, a taky právo jejich evropského výběru. Musíme říkat pravdu o tom že anexe Krymu a válka s Ukrajinou - to je způsob jak režim rozšiřuje a prodlužuje svoji moc na tak dlouho jak jen to je možné. Naší povinností je vyzívat národy k míru ale na za každou cenu. Ne za cenu legitimizace proruských teroristů a vůdců nelegitimních "republik". Podporujeme mír na základě úplného zřeknutí se vměšování Ruska do ukrajinských vnitřních záležitostí. Jsme přesvědčeni že současný režim musí být přiveden k mezinárodní zodpovědnosti za zapojení Ruska do bratrovražedné války a za agresi proti sousednímu státu.
Musíme si uvědomit i to že se kremelský režim, s největší pravděpodobností, už nebude moci dobrovolně stáhnout z tohoto válečného stavu. Přitom nemůžeme nevidět, čím hrozí hrozí tato sebevražedná politika. Rusko, v kterém v průběhu posledního desetiletí zničili státní instituce a prošlo zhoršením ekonomiky, nepřežije v izolaci od civilizovaného světa. Hrozí mu rozpad pod tíhou bezpráví, vorovství a dřímajících zvířecích instinktů, probuzených režimem kvůli vlastní obraně.
Musíme pochopit, že sankce, za které v konečném důsledku zaplatí celé Rusko, urychlí politické procesy, ale neurčí jejich výsledek. Co bude s naší zemí - to závisí od nás všech, od těch nemnohých v ruské elitě, v kterých zůstal pocit zodpovědnosti nebo chcete-li pud sebezáchovy.
Л.М. Алексеева
Л.М. Ахеджакова
Г.Я. Бардин
В.Н. Войнович
А.Б. Зубов
М.М. Касьянов
А.А.Пионтковский
Г.А. Сатаров
Ю.А. Рыжов
И.Б. Чубайс
Л.Ф. Шевцова
В.Л. Шейнис
Obsah
Analýza současného Ruska
Poslední aktualizace: 1. 8. 2014 0:00